Finanse

Szybkie pożyczki – jak uniknąć zadłużenia?

Jednym z największych niebezpieczeństw, które wiążą się z pożyczkami, jest ryzyko wpadnięcia w zadłużenie. Niestety to dość powszechny problem, z którym borykają się tysiące Polaków, przeceniających swoje finansowe możliwości i nieradzący sobie z terminową i regularną spłatą rat wraz z odsetkami.

Reklama

Dobre rady dla pożyczkobiorcy

Kiedy już zdecydujemy się na wzięcie pożyczki, warto wiedzieć, że jest to decyzja zazwyczaj nieodwracalna. Po podpisaniu umowy nie można jej tak zwyczajnie rozwiązać „bo się rozmyśliliśmy”, dlatego trzeba taką decyzję podejmować z rozwagą i po dokładnych przemyśleniach. Przede wszystkim, aby uniknąć w przyszłości związanych z tym problemów, należy najpierw przejrzeć dostępne na rynku oferty pożyczek oraz porównać je ze sobą. I to nie tylko pod względem opłacalności, ale także takich czynników jak oprocentowanie, czas trwania umowy, wielkość rat, wysokość odsetek, kwoty kosztów i opłat dodatkowych. Warto również sprawdzić, czy w ofercie danego parabanku jest np. szybka pożyczka bez BIK, która udzielana jest praktycznie od ręki i przy minimum formalności.

Pożyczka za pożyczką

Bez uprzedniego sprawdzenia i analizy poszczególnych ofert bardzo można wpaść w pułapkę zadłużenia i błędnego koła pożyczek. Działa ono w bardzo prosty sposób, znany już w starożytności i nagminnie wykorzystywany przez banki. Wystarczy wziąć już jedną pożyczkę, której nie jesteśmy w stanie spłacić – aby nie wpaść w dług i regularnie oddawać bankowi odsetki, bierzemy inną pożyczkę w innym banku lub parabanku i jej kwotą spłacamy pierwsze zobowiązanie. Tym samym jednak pojawia się drugie – co prawda nieco odroczone w czasie, ale za to znacznie większe od tego pierwszego. Pożyczka goniąca pożyczkę nigdy nie była dobrym rozwiązaniem dla osoby, która chce zachować stabilność finansową mimo ciążących na niej długów i zobowiązań względem banku, parabanku czy też jakiejkolwiek firmy finansowej.

Uwaga na koło zadłużenia

Finalnie więc i tak wpadamy w błędne koło zadłużenia, w którym nie pomoże żadna szybka pożyczka ani tym bardziej bankowy kredyt. Aby się z niego wydostać, najlepiej spróbować się zwyczajnie porozumieć ze swoim wierzycielem i spróbować chociażby podzielić dług i zobowiązanie na mniejsze części lub wynegocjować wydłużony termin spłaty. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej optymalne, ale i bardziej bezpieczne dla pożyczkobiorcy, ponieważ chroni go przed spiralą dalszego zadłużenie i pozwala wolno, ale systematycznie spłacać dotychczasowe zobowiązania.

Zostaw komentarz

  • Ocena