Trzy formy rozliczenia z fiskusem

Nikt, kto w swoim życiu miał przynajmniej kilkakrotnie do czynienia z jakimkolwiek urzędem państwowym, nie ma dobrego zdania o tych instytucjach. Podobnie wygląda sprawa w przypadku rozliczeń z urzędem skarbowym, w którym petent może spędzać do kilku godzin na nawet najbardziej podstawowe rozliczenie podatkowe. Obecnie istnieją i funkcjonują trzy formy przeprowadzenia rozliczenia: osobiście, drogą pocztową lub internetowo.

Reklama

Wizyta w urzędzie

Ze wszystkich wymienionych form rozliczenia, ta pierwsza jest najbardziej problematyczna. Wiąże się ona z koniecznością fatygowania się do placówki organu skarbowego i osobistego załatwiania spraw podatkowych. O dziwo, rozwiązanie to – mimo oczywistych niedomagań – wciąż posiada wielu zwolenników. Ludzie rozliczający się w ten sposób są przekonani, że osobista wizyta sprawi, że deklaracja zostanie wypełniona bez większych problemów, bez błędów (gdyż urzędnik pomoże w przypadku pojawienia się pewnych braków lub niedoskonałości) oraz zdecydowanie najszybciej. Brak tutaj miejsca na zbijanie takich argumentów – dodam jednak, iż osobiście nigdy nie spotkałem się z urzędnikiem, który faktycznie pragnąłby w czymś pomóc petentowi. Dlatego też, mając wybór, chętniej zdecyduję się na inną formę załatwiania spraw urzędowych – od samych urzędów trzymając się z daleka.

Wysyłka pocztą

Jest to rozwiązanie z pewnością bardziej wygodne od bezpośredniego udawania się do placówki urzędu. Jednak nie uchroni nas to przed koniecznością udania się na pocztę. Jest więc to rozwiązanie bardziej czasochłonne od rozliczenia się przez Internet. Jednocześnie wciąż w niektórych wypadkach podatnik jest zmuszony do korzystania
z takiej formy kontaktów z urzędem. Przykładem niech będzie druk ZAP-3, w którym podaje się np. swój numer konta bankowego – tego druku jeszcze nie można przesłać drogą elektroniczną.

Rozlicz PIT online

Trzecia z form rozliczenia polega na skorzystaniu z systemu e-deklaracje, który umożliwia przeprowadzenie rozliczenia bez konieczności wychodzenia z domu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zezwala na sporą oszczędność czasu. Zdaniem wielu, właśnie ta forma złożenia deklaracji gwarantuje najszybsze uzyskanie zwrotu podatku, ponieważ nie powoduje ona konieczności przepisywania informacji z formularza do systemu przez urzędników – do systemu trafia bezpośrednio.

Każda z form załatwiania spraw urzędowych ma swoje wady i zalety. Wydaje się jednak, że załatwianie spraw przez Internet pozostaje tą najbardziej wygodną formą – a jednocześnie tą najbardziej przyszłościową.

Stopka autorska: rozlicz pit online – http://doktorpit.pl/pit-online.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz