Kto może prowadzić szkolenia bhp i zadania służby bhp

Za szkolenia bhp odpowiada pracodawca. W jego sprawie leży oddanie szkolenia jednostce, która obok wiadomości posiada także umiejętności nauczycielskie (uprawnienia w tym zakresie nie są obowiązkowe). Instruktaż stanowiskowy powinien przeprowadzać człowiek posiadający wiadomości i doświadczenie w tym zakresie oraz przygotowanie dydaktyczne – np. osoba posiadająca tytuł technika bhp lub osoba po odpowiednim przeszkoleniu.

Reklama

szkolenia bhp

Oczywiście taki ktoś może w pełni realizować uprawnienia bhp w zakładzie pracy leżące na pracowniku służby bhp czy osobie wykonującej zadania służby, w tym zorganizować szkolenia bhp online – zgodnie z wymogami dotyczącymi szkoleń bhp określonymi w rozporządzeniu w sprawie szkolenia bhp online.

Wymagania kwalifikacyjne jakie powinien posiadać pracownik służby bhp określone zostały w rozporządzeniu w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie § 4 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego pracowników służby bhp zaangażuje się na stanowiskach: inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów, starszych specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
Tak wiec, pracownikiem służby bhp może zostać osoba, która posiada minimum zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy.
pracownicy zatrudnione w służbie bhp i wykonujące zadania tej służby w dniu wejścia w życie prawa, nie spełniające wymagań kwalifikacyjnych określonych w § 4, zachowują prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań tej służby przez okres 8 lat od dnia wejścia w życie tego rozporządzenia, czyli do 1 lipca 2013 r.

Prawodawca przewidział długi okres przejściowy na podniesienie kwalifikacji pracowników służby bhp lub jednostek wykonujących zadania służby bhp w chwili wejścia w życie wymienionego rozporządzenia. Po tym terminie chcąc dalej wykonywać zadania służby bhp dotychczasowi pracownicy zajmujący się sprawami bhp w zakładach pracy powinni zrobić:

1. przynajmniej tytuł technika bhp – aby mogli wykonywać czynności służby bhp w zakładzie pracy, w którym przebywają;
2. ukończyć studia kierunkowe w dziedzinie bhp bądź też studia podyplomowe w dziedzinie bhp, odbyć co najmniej 1 roczny staż pracy w służbie bhp – aby móc być specjalistą w zakresie bhp i świadczyć usługi na zewnątrz (w innych zakładach pracy).

Zgodnie z prawem kurs bhp pracodawcy może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie, przez podmioty prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie BHP. instruktaż osób będących kierownikami, pracowników służby bhp oraz instruktorów i wykładowców tematyki PPOŻ prowadzą jednostki organizacyjne.

Stopka autorska: szkolenia bhp online – http://www.xprim.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.8/10 (liczba ocen: 8)


komentarze 2

  1. avatar

    Dobrze napisane, ciekawe ile osób nie zdąży z dostosowaniem swoich kwalifikacji.
    Ja mam już to na szczęście za sobą i mogę śmiało prowadzić szkolenia bhp.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)
  2. avatar

    Instruktaż stanowiskowy może robić osoba która jest kierownikiem, mistrzem, brygadzista lub szefem firmy bo one powinni mieć wiedzie zawodową by przekazać wiedzie co i jak się robi w danej pracy uwzględniać BHP.

    Dz.U nr 180, poz. 1860 zm. mówi o osobach kierujących posiadające kwalifikacje o doświadczenie zawodowe a nie technik BHP który już ma 22 zadania i nie musi być specem od innych zawodów niż swój.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: +1 (from 1 vote)

Dodaj komentarz