Tuleje ślizgowe wykonane są z włókien zwijanych oraz z kompozytów. Dostępnych jest kila typów, które różnią się konstrukcją, oraz użytymi materiałami.
Tuleje z materiału B/E
Są to suche tuleje ślizgowe wykonane z kompozytu trójwarstwowego. Najczęściej stosowane przy występowaniu ruchów obrotowych oraz oscylacyjnych oraz w przypadku małej ilości miejsca na zabudowę. Dobrze radzą sobie podczas pracy przy dużym obciążeniu promieniowym. Są bezobsługowe, nie wymagają smarowania.
Tuleje z materiału M
Są to suche tuleje ślizgowe wykonane z kompozytu trójwarstwowego. Stosowane przy występowaniu ruchów obrotowych, oscylacyjnych oraz liniowych pod obciążeniem promieniowym. Zalecane są w przypadku ograniczonego miejsca na zabudowę oraz możliwego wystąpienia niewspółosiowości, obciążenia krawędzi lub znacznego zanieczyszczenia. Ich konstrukcja jest całkowicie bezobsługowa.
Tuleje z włókien zwijanych FW
Są to tuleje suche, wykonane z materiału kompozytowego składającego się z włókien zwijanych. Stosowane są podczas występowania ruchów obrotowych oraz liniowych pod wysokim obciążeniem promieniowym. Zalecane są w przypadku obecności obciążenia zmiennego, oscylacyjnego, udarowego lub dużych obciążeń krawędziowych obecnych podczas np. ugięcia wału.
Tuleje kołnierzowe z materiału B/E
Są to suche tuleje ślizgowe wykonane z kompozytu trójwarstwowego, posiadające dodatkowo kołnierz po jednej ze stron. Stosowane są przy występowaniu ruchów obrotowych, oscylacyjnych pod równoczesnym obciążeniem promieniowym i osiowym jednokierunkowym. Zaleca się ich aplikacje w przypadku ograniczonego miejsca na zabudowę w kierunku promieniowym, lub ogólny brak wolnej przestrzeni. Są bezobsługowe oraz nie wymagają smarowania.
Stopka autorska: tuleje ślizgowe – http://bearing.pl/1238,tulejki-slizgowe.htm
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!