Turystyka medyczna

Polska turystyka medyczna rośnie w siłę, stopniowo wzmacniając swoją pozycję na międzynarodowym rynku. Coraz częściej leczą się u nas pacjenci z innych krajów, zwłaszcza z tych, w których opieka medyczna jest bardzo droga. Są to głównie Niemcy i Brytyjczycy, przybywa też pacjentów z Danii, Norwegii i Szwecji. Odwiedzają głównie atrakcyjne turystycznie miasta, do których łatwo dojechać bądź dolecieć – największym powodzeniem cieszą się ośrodki takie jak Warszawa, Kraków, Szczecin czy Gdańsk.

Reklama

Dlaczego turystyka medyczna tak dynamicznie się rozwija?

Polska staje się popularną destynacją dla cudzoziemców chcących przejść leczenie na wysokim poziomie w korzystnej cenie, stąd najczęściej wybieranymi przez nich zabiegami są te, za które we własnym kraju musieliby zapłacić kilka razy więcej. Turystyka medyczna to w dużej mierze różnice w cenie zabiegów. Przykładowo, wszczepienie implantu stomatologicznego wraz z łącznikiem i koroną w Wielkiej Brytanii kosztuje ok. €1600-€2400, podczas gdy w Polsce – €1200. Liposukcja w niemieckiej klinice kosztuje średnio €3000, natomiast w Polsce jej cena może wynieść €1000. Ciesząca się dużą popularnością rhinoplastyka (korekcja nosa) w Wielkiej Brytanii może kosztować €5000, a w Polsce €1300. Podobne różnice cenowe można zauważyć przy porównaniu kosztów leczenia ortopedycznego (np. endoprotezoplastyki) czy okulistycznego (m.in. laserowej korekcji wad wzroku). Cudzoziemcy w ramach turystyki medycznej przechodzą w Polsce również terapię leczenia niepłodności, operacje z zakresu chirurgii rekonstrukcyjnej oraz zabiegi kardiologiczne – ich ceny także są dużo niższe niż za granicą.

Według statystyk Stowarzyszenia Turystyki Medycznej w polskich klinikach przybywa nie tylko gości z UE, ale i ze Wschodu – Rosjan i Białorusinów. Obiektem ich zainteresowania jest głównie stomatologia oraz leczenie rehabilitacyjne i ortopedyczne. Coraz częstsze stają się także wizyty zagranicznych turystów medycznych z ZEA czy Japonii. Słowem, Polska staje się dla cudzoziemców coraz bardziej atrakcyjnym krajem – ze znakomitą kadrą medyczną, nowoczesnym wyposażeniem gabinetów oraz kuszącymi cenami.

Najpopularniejsze zabiegi w Polsce

Pierwsze miejsce na liście najbardziej popularnych usług medycznych zajmują zabiegi z zakresu stomatologii, zwłaszcza implantologii i chirurgii stomatologicznej. Potwierdzeniem tego są nie tylko statystyki, ale i utrwalenie się terminu „denturystyka”, określającego trend społeczny polegający na migracjach między krajami w celu leczenia zębów – w tym przypadku do Polski. Cudzoziemcy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj, by wszczepić sobie implanty, odbudować tkankę kostną podczas operacji GBR lub skorygować uśmiech (czy to poprzez leczenie ortodontyczne, czy zabiegi protetyczne). Polscy dentyści cieszą się dobrą renomą poza granicami kraju nie tylko z powodu niższych cen, lecz przede wszystkim ze względu na umiejętności oraz posługiwanie się nowoczesną aparaturą. Wyposażenie ich gabinetów nie różni się niczym od sprzętów medycznych wykorzystywanych przez ich kolegów po fachu z Niemiec czy Szwecji. Ich wiedza jest na najwyższym światowym poziomie – wielu polskich implantologów uczyło się kunsztu na New York University bądź może się poszczycić ukończeniem Curriculum Implantologicznego na Uniwersytecie im. Johanna Wolfganga Goethe we Frankfurcie.

Prócz stomatologii sporym powodzeniem cieszą się zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej i estetycznej. Obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski skorygować nos bądź powiększyć piersi, popularne są także zabiegi liposukcji. Sukcesywnie zwiększa się liczba zagranicznych turystów medycznych, którzy przechodzą w Polsce operacje chirurgiczne oczu (m.in. usuwanie zaćmy) oraz poddają się zabiegom rehabilitacyjnym. Coraz więcej osób odwiedza nasz kraj, by przejść leczenie z zakresu ortopedii, a także zabiegi neurochirurgiczne. Wymiana stawu kolanowego bądź biodrowego w Polsce jest o wiele tańsza niż za granicą, a zabiegi wykonują lekarze światowej sławy. Podobnie jest choćby z wszczepieniem by-passów. By zrozumieć czemu zagraniczni pacjenci wolą leczyć się u nas, wystarczy porównać ceny w Polsce i np. w USA – w polskiej klinice operacja by-passów kosztuje ok. 14 tys. dolarów, natomiast w Stanach jej cena może wynieść nawet 145 tys. dolarów.

Do dziedzin medycyny cieszących się powodzeniem wśród obcokrajowców należy również kardiologia i bariatria. Cudzoziemcy leczą w Polsce otyłość, przechodząc terapię z zastosowaniem opaski uciskowej bądź wszczepieniem balonu żołądkowego. Prócz tego coraz częściej przyjeżdżają pozbyć się żylaków.

Statystyki turystyki medycznej – z jakich krajów pacjenci najczęściej przyjeżdżają do Polski, źródło Tourmedica.pl

Prognozy dla rynku turystyki medycznej

Niedługo obcokrajowcy pragnący leczyć się w naszym kraju będą mogli skorzystać z licznych ułatwień. 25 października 2013 roku wejdzie w życie unijna dyrektywa upraszczająca turystom medycznym przejście procedur związanych z migracją pomiędzy państwami UE. Biorąc pod uwagę intensywną promocję polskiego rynku usług medycznych prowadzoną od 2008 roku przez Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej, można wysnuć wniosek, iż zagranicznych pacjentów skuszonych ofertą naszych placówek będzie przybywać z każdym rokiem.

Powstają nowe firmy i portale informacyjne zajmujące się także turystyką uzdrowiskową, promujące polskie sanatoria i ośrodki rehabilitacyjne (Ustroń, Rabka czy Kołobrzeg).

Na świecie liderem turystyki medycznej pozostaje Tajlandia, pozostałe najczęściej odwiedzane kraje to Meksyk, Stany Zjednoczone, Indie i Turcja ( http://www.bloomberg.com/slideshow/2013-06-25/top-travel-destinations-for-medical-tourism.html) . Inne kraje to Singapur, Tajwan, Kostaryka czy Węgry gdzie turystyka medyczna odgrywa istotną rolę w lokalnej gospodarce.

———————————————-

Stopka autorska: tourmedica.pl – turystyka medyczna

źródła: bloomberg.com, polandmedicaltourism.com, tourmedica.pl, gazeta.pl