Dlaczego akurat turystka medyczna? Podróżujemy do innych krajów z różnych powodów. Tych wysublimowanych jak zwiedzanie, nauka języka i tych bardziej przyziemnych jak lepiej gratyfikowana praca. Polska na turystycznej mapie Europy stała się ciekawym punktem docelowym, nie tylko ze względu na swoją historię, zabytki czy kulturę. Powód? Medycyna. Motywacja? Finansowa i turystyczna.
Turystyka medyczna wczoraj
To nie tanie linie lotnicze, choć też, nie coraz wyższy standard usług, choć na pewno, nie niższe ceny, co oczywiste spopularyzowały turystykę medyczną. Czy wiedzą Państwo, że ma ona swoje korzenie w starożytnej Grecji? A tak, już wtedy pomimo ograniczonych środków transportu podróżowano by polepszyć swoje zdrowie. Lecznictwo uzdrowiskowe uznaje się za prekursora tej formy medycyny. Ojcem chrzestnym nie mógł być kto inny jak sam Hipokrates. Grecy oddawali cześć bóstwu, nabierali sił i zaznawali przyjemności w wielu miejscach cieszących się opinią pro zdrowotnych.
Leczenie w Polsce, stomatologia wciąż najpopularniejsza
Turystyka medyczna to stosunkowo nowa branża, ale ostatnio bardzo prężnie się rozwija, co ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę, w tym wzrost PKB. Turystykę medyczną można śmiało nazwać naszym dobrem eksportowym. Obecnie na leczeniu obcokrajowców korzystają głównie komercyjne szpitale i kliniki, które często oferują szerokie spektrum zabiegów i świadczeń medycznych, również włączając w to ofertę pobytową. Najbardziej popularne zabiegi odnoszą się do stomatologii (chirurgia stomatologiczna, implanty, korony, stomatologia estetyczna) oraz medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, a także okulistyki, ortopedii i leczenia niepłodności (in vitro). Dużym powodzeniem cieszą się również pobyty w sanatoriach i uzdrowiskach, ośrodkach i hotelach medical SPA. Przewiduje się, że rynek będzie się rozwijał w tempie 5-10% rocznie, gdzie w tej chwili jego wartość wynosi ok. 800 mln zł, a liczba turystów medycznych sięga ok. 300 tyś rokrocznie.
Dyrektywa o leczeniu transgranicznym
Tańsza możliwość leczenia w Polsce przyciąga coraz więcej zagranicznych pacjentów. Nie ma się co dziwić, ponieważ jakoś przeprowadzanych świadczeń medycznych i zabiegów stoi na światowym poziomie. Do tego komercyjne szpitale są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i mają doskonale rozwiniętą infrastrukturę, a także posiadają świetnie wykształconą i doświadczoną kadrę lekarską. Niektóre prywatne kliniki z Polski już mają podpisane umowy z zagranicznymi kasami chorych. Wszystko to dla wygody naszych gości, czyli zagranicznych pacjentów. Warto wspomnieć, że już od 25 października 2013 r. zgodnie z przepisami unijnej dyrektywy o leczeniu transgranicznym, na leczenie do Polski będą mogli przyjeżdżać pacjenci z całej Unii Europejskiej, gdzie koszty leczenia zostaną pokryte przez fundusz zdrowia (np. m.in: brytyjski NHS, czy też niemiecki AOK, DK, DAK) z kraju pochodzenia chorego.
Stopka autorska: medi-tour.pl – turystyka medyczna
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!