O wentylacji w naszym domu najlepiej pomyśleć zawczasu, czyli jeszcze na etapie jego projektowania. W naszym kraju najczęstszym sposobem wentylacji jest tzw wentylacja grawitacyjna, gdzie ruch powietrza wymuszany jest przez różnice temperatur i grawitację.
Jednakże w nowych domach, wyposażanych zwykle w nieprzepuszczalne okna i szczelne izolacje – taki sposób wentylacji staje się niewystarczająco efektywny. Bardzo często utrzymuje się w nowych obiektach nadmierna wilgoć, a częstotliwość wymiany powietrza jest zdecydowanie za mała. Mając to na uwadze powinniśmy pomyśleć nad metodą mechanicznego wymuszeniem wentylacji. Służą do tego specjalistyczne wentylatory czy tzw. centrale wraz z całą siecią.
Projekty centrali i całej sieci wentylacyjnej musimy zawsze dopasować do kubatury i funkcji naszych pomieszczeń. Jeżeli jesteśmy nowocześni i przezorni – powinniśmy od razu zastosować rozwiązania, które nie tylko będą wentylować, ale i dostarczać w zimie ciepła, a w lecie – ochłodzą. Niezbędny stanie się nam wówczas rekuperator – czyli urządzenie potrzebne do oszczędzania energii, coraz częściej i chętniej ostatnio stosowane. W niektórych sytuacjach jego zastosowanie – jest nawet obowiązkowe np. obecnie w nowo budowanych obiektach przeznaczonych do zamieszkania (pobytu) więcej niż 100 osób.
Taki rekuperator to po prostu wymiennik ciepła, o bardzo różnych konstrukcjach, ale jego podstawowym zadaniem jest przekazywanie ciepła z wydmuchiwanego powietrza do tego nadmuchiwanego. Rekuperator powinien być wyposażony zarówno w odpowiednią nagrzewnicę jak i chłodnicę – dzięki którym będzie odpowiednio dogrzewał lub ochładzał powietrze. Rekuperacja (według znawców) daje możliwość ograniczenia aż o około 80 % strat ciepła powodowanych wentylacją budynku.
Projektując wentylację pamiętajmy także o właściwym wyborze miejsca, z którego czerpane będzie wwiewane do wnętrza powietrze. Skoro chcemy, by było ono świeże, znajdźmy miejsce oddalone od kominów i wszelkich wyrzutni zanieczyszczeń. Fachowcy zalecają, aby wybrać północną stronę budynku, z uwagi na utrzymującą się tam w lecie niższą temperaturę.
Równie ważne dla skuteczności naszej wentylacji jest prawidłowe rozprowadzenie przewodów oraz ich szczelność, szczególnie przy łączeniach poszczególnych segmentów instalacji. Warto od razu tak zaprojektować, żeby owe przewody biegły trasami jak najmniej widocznymi i dawały się łatwo ukryć.
Dodatkowo, dla zmniejszenia kosztów naszej wentylacji, eksperci polecają nam zastosowanie rur o najmniejszych stratach szczelności, czyli bardzo gładkich wewnątrz. Istotne ograniczenie nakładów przynieść nam może także zastosowanie wentylatorów energooszczędnych, czyli z zastosowaniem najnowszych silników tworzonych w technologii EC.
Technika EC pozwala na elektroniczne sterowanie pracy silnika ( poprzez stworzony specjalny układ komutacji), utrzymywanie obrotów silnika w optymalnym zakresie pracy wentylatora. Taki wentylator będzie oszczędny, bo samoczynnie dostosowujący się do wymaganej wydajności. Włącza się bez poślizgów (praca synchroniczna), ponadto jest stosunkowo trwały i cicho pracujący.
Stopka autorska: leroymerlin.pl – skuteczności naszej wentylacji
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!