Chociaż nieco droższa w instalacji, wentylacja mechaniczna ma sporo zalet. Dzięki nim nie tylko poprawia komfort użytkowania domu, ale także korzystnie wpływa na wysokość rachunków.
Mimo że niektórzy postrzegają wentylację jako coś niezmiennego, na rynku pojawiają się co jakiś czas ważne zmiany. Przykładem jest wentylacja mechaniczna.
Po pierwsze: szczelniej czyli taniej
Ze względu na rosnące ceny energii cieplnej coraz większą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju metody, które mają na celu zmniejszenie jej zużycia. Z tego względu wentylacja mechaniczna zdobywa sobie coraz większą liczbę zwolenników. Dzieje się tak, ponieważ, w przeciwieństwie do grawitacyjnej, tam gdzie jest stosowana można zatkać wszystkie szczeliny.
Chodzi w dużej mierze o to, że w przypadku standardowej wentylacji powietrze ucieka z domu lub mieszkania różnymi drogami. I różnymi do niego wchodzi. Dla odróżnienia wentylacja mechaniczna dopuszcza istnienie tylko jednego kanału, którym powietrze jest do wnętrza wprowadzane i którym jest wyprowadzane.
Po drugie: co wychodzi, jest zimne
Z tego też względu kontrola nad temperaturą powietrza, które z domu wychodzi i które do niego wchodzi jest łatwiejsza. W tym celu w strategicznym miejscu montowane są urządzenia znane pod nazwą rekuperatorów. Ich zadaniem jest ochładzanie tego, co opuszcza budynek i podgrzewanie tego, co do niego wchodzi. Wykorzystywany jest przy tym stosunkowo prosty mechanizm.
Jego podstawą jest grawitacja. Ciepłe powietrze, a więc to, które wcześniej znajdowało się w domu, zostaje wypuszczane dołem. Z kolei to, które zostaje do wnętrza wciągnięte, jest zimne. A ponieważ ciepło przepływa do góry, ogrzewa powietrze wchodzące z zewnątrz. Efekt: w domu atmosfera się poprawia, bez niepotrzebnej straty ciepła. W ten sposób także można oszczędzić na kosztach energii.
Po trzecie: dociera wszędzie, gdzie powinno
Na tym nie koniec zalet, którymi charakteryzuje się wentylacja mechaniczna. Ponieważ, aby prawidłowo funkcjonowała, musi za pomocą kanałów mieć dostęp do każdego pomieszczenia, zapewnia jednocześnie (i niemal automatycznie) właściwy przepływ świeżego powietrza w każde miejsce domu.
Wbrew pozorom jest to rzecz niezwykle istotna. Wentylacja grawitacyjna nie zawsze jest w stanie dostarczyć świeże powietrze w każde miejsce domu. To efekt podstawowej zasady działania tego systemu – wykorzystuje podstawowe prawa fizyki, co sprawia, że nie zawsze jest w stanie dotrzeć tam, gdzie trzeba.
Po czwarte: teraz także wyciąga brzydkie zapachy
Nie można zapominać o jeszcze jednym. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie odciągnąć z wnętrza domu wszystkich brzydkich zapachów. A nawet jeśli, to wymaga stosunkowo drogich i pracochłonnych działań. Inaczej jest wtedy, gdy chodzi o rozwiązania mechaniczne.
Ponieważ obieg powietrza jest wymuszany przez niewielki wentylator znajdujący się przy wylocie, jest ono wyciągane z każdego miejsca domu. W ten sposób usuwane są wszystkie nieprzyjemne zapachy bez konieczności budowania wysokich kominów i tym podobnych.
Źródło: Ekoterm – wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, rekuperatory
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!