To, że krew w naszym organizmie odgrywa bardzo ważną rolę to wiemy, ale mało kto wie, że krew również może chorować tak samo jak inne nasze narządy.
Zazwyczaj i w zasadzie najczęściej dochodzi do anemii. Anemia jest chorobą krwi, która może powstawać przez złe odżywianie, choć wielu lekarzy twierdzi, że powód ten występowania anemii jest niezwykle rzadki. Z kolei druga cześć lekarzy uważa, że anemia właśnie najczęściej występuje przez złą dietę pokarmową. Trudno jednoznacznie wskazać jaka jest na prawdę prawda odnośnie anemii związanej z naszym odżywianiem się.
Choroba Addisona
To kolejna choroba krwi opisana po raz pierwszy przez angielskiego lekarza Thomasa Addisona w 1855 roku. Choroba Addisona to upośledzenie pracy nadnerczy, które wytwarzają ważne dla organizmu. Choroba ta nie jest klasycznym przypadkiem choroby krwi, bowiem głównie to nadnercza są atakowane, ale można ją zakwalfikować do chorób krwi ze względu na fakt, ze wiele objawów choroby jest powodowanych przez krew.
Tak samo białaczka jest powodowana przez szpik kostny, który nie produkuje dostatecznej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów), a mimo to nikt białaczki nie nazywa chorobą szpiku kostnego, ale właśnie chorobą krwi.
W chorobie Addisona obraz krwi jest dość mocno zmieniony, tak, że występują silne wahania w składzie krwi, na przykład:
Nadnercza wydzielają znacznie mniej do krwi kortyzolu i aldosteronu. Aldosteron reguluje stężenie sodu w krwi człowieka, a zarazem reguluje ciśnienie krwi.
Zbyt wysoki poziom potasu we krwi i zbyt niski poziom sodu co negatywnie wpływa na ciśnienie krwi. Efekt jest taki że osoba chora w postawie stojącej doznaje zawrotów głowy i może nawet stracić przytomność.
Jak tą chorobę rozpoznać
Jednym z podstawowych kryterium oceny jest ciemnienie skóry osoby chorej. Wygląda to trochę jak opalenizna. Wówczas lekarz pierwszego kontaktu bez badań specjalistycznych jest wstanie stwierdzić na „oko”, że człowiek jest chory na chorobę Thomasa Addisona. Jednak, kiedy lekarz już rozpozna chorobę po tym zewnętrznym objawie w postaci ciemnienia skóry znaczy to, że człowiek jest już chory zaawansowanie. Leczenie w takim przypadku jest bardzo trudne i nie daje żadnej gwarancji. Wcześniej chorobę jest trudno wykryć, jedynie przez badania krwi czasem lekarz przez przypadek wpada na to, ze osoba może być chora. Sama krew we wcześniejszym stadium nie odbiega zbyt znacząco od przyjętych norm. Choroba ta jest bardzo rzadka więc nie spodziewajmy się, że lekarz od razu rozpozna jej objawy. Występuje jeden raz na około sto tysięcy przypadków.
Stopka autorska: choroba krwi – http://www.belimo.com.pl/index.php/choroby/474-choroby-krwi
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!