Drewniane zabawki to nie tylko nieśmiertelne klocki, które bawią i uczą już od wielu lat, nie tylko zabawnie przebierające filcowymi nóżkami kaczuszki na patyku, ale również różnego rodzaju układanki.
Puzzle są bardzo popularną rozrywką rodzinną na długie jesienno – zimowe wieczory. Prawdopodobnie w większości domów znajdzie choćby jeden kartonik z tą układanką, której ilość elementów może dochodzić nawet do kilku tysięcy. Dzisiejsze puzzle wykonane są w większości przypadków z tektury, mało kto jednak wie, jakie były początki tej zabawy.
Pierwsze puzzle powstały w roku 1763 w Londynie jako swojego rodzaju pomoc naukowa – była to naklejona na drewno mapa pocięta wzdłuż granic, którą należało ułożyć. Tak więc pierwszymi puzzlami były puzzle drewniane!
Ich wzory zaczęły ewoluować od wspomnianych już „geograficznych”, które jednak z racji znajomości tegoż przedmiotu były stosunkowo łatwe do ułożenia, do znanego dziś na całym świecie wzoru puzzlowego elementu. Ewoluowała również technologia wykonania.
Drewniane puzzle wymagały dużego nakładu pracy co nie pozwalało na zaspokojenie coraz większego na nie popytu. Powstały, wykrawane maszynowo, puzzle kartonowe. Układanie pociętych obrazków stało się bardzo popularną rozrywką i doczekało się wielu odmian – puzzli bez obrazka czy puzzli kulistych. Największe kartonowe puzzle, to 32 000 elementów.
Wróćmy jednak do korzeni, czyli układanek z drewna. Mają one znacznie mniej elementów, bo maksymalnie dwadzieścia kilka, ich produkcja w dalszym ciągu jest pracochłonna a technika nie zmieniła się od wynalezienia piły włosowej w XVIII wieku, może jedynie poza dodaniem silnika elektrycznego do wyrzynarki. Te wyróżniki stanowią jednak o niepowtarzalności drewnianych puzzli. Ten sam wzór, w rzeczywistości nigdy nie jest taki sam. Elementy wycinane przez rzemieślnika różnią się między sobą z prostej przyczyny – są produkowane ręcznie. Każde drgnięcie ręki mistrza jest widoczne w postaci innej linii cięcia, każde zbyt mocne dociśnięcie papieru ściernego powoduje inną krawędź – to wszystko „uczłowiecza” te układanki, pozwala zauważyć ludzką pracę i, być może, wzbudzić do niej szacunek.
Stopka autorska: Drewniane puzzle – http://sklep.drewnianepuzzle.pl
Zostaw komentarz