Ulgi dla kupujących mieszkanie w 2014

Mieszkanie jest marzeniem każdego młodego człowieka, który chce się usamodzielnić i zagwarantować sobie możliwość prowadzenia dorosłego życia bez rodziców. Aby jednak kupić mieszkanie należy posiadać duże środki finansowe, gdyż w innym przypadku nie ma szans, by przy obecnych cenach kupić mieszkanie. Dlatego rozwiązaniem jest najczęściej kredyt mieszkaniowy, które umożliwia kupno własnego mieszkania. W ostatnich latach pojawiają się rządowe programy, które mogą zagwarantować, że kupno mieszkania dla młodych osób będzie łatwiejsze.

Reklama

W bieżącym 2014 roku pojawia się również nowy program rządowy, który ma umożliwić kupno mieszkania osobom, którym brakuje pieniędzy na to, by wpłacić własny wkład w banku. Nowy program mieszkanie dla Młodych wszedł w życie 1 stycznia bieżącego roku i ma zagwarantować, że każdy będzie mógł kupić swoje marzenia o własnym mieszkaniu.

Założeniem programu jest wsparcie osób, które nie mają więcej niż 35 lat. Jednocześnie kupują dopiero swoje pierwsze mieszkanie, nigdy wcześniej nie byli właścicielami żadnej nieruchomości. Bardzo istotną kwestią jest również to, że mieszkanie musi pochodzić z rynku pierwotnego. Nie ma możliwości korzystania z programu, jeśli mieszkanie było już używane.

Jak w każdym programie wsparcie ma polegać na uzyskaniu dodatkowych pieniędzy na zakup mieszkania. W przypadku programu mieszkanie dla Młodych wsparcie ma być spłatą w części zaciągniętego przez kupujących kredytu. Program bowiem zakłada, że konieczne jest zaciągnięcie kredytu w wysokości minimum 50% kosztów całego mieszkania. Rząd zaś spłaca za nas 10 % wartości mieszkania. Można uzyskać spłatę wyższą w przypadku posiadania 2 dzieci, gdy chodzi o małżeństwo. Przy urodzeniu 3 dziecka dodatkowo można uzyskać dodatkowe 5% spłaty. W ten sposób zyskuje się najczęściej kilkanaście tysięcy złotych.

Do ważnych kwestii należy również ograniczony metraż mieszkania do 75 metrów przy czym spłata dotyczy maksymalnie 50 metrów kwadratowych. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że cena mieszkania za metr jest również ograniczona do pewnego poziomu ustalonego w stosunku do każdego województwa.

Program mieszkanie dla młodych ułatwia więc w pewnym stopniu kupno pierwszego mieszkania, należy jednak pamiętać o tym, że program ma swoje plusy i minusy. Największym będzie oczywiście fakt, że mieszkanie pochodzić musi z rynku pierwotnego. Ogólnie rzecz biorąc należy jednak rozważyć możliwość skorzystania z tego programu, gdy kupuje się mieszkanie.

Stopka autorska: Dodatkowe ulgi możesz otrzymać na Domy energooszczędne NF 40. Sprawdź, co oferuje 6 Dzielnica we Wrocławiu!

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz