Walka o lepszą opiekę dla starszych osób

Poziom opieki medycznej pozostawia w Polsce wiele do życzenia, co oczywiście nie jest nowością dla nikogo, kto kiedykolwiek próbował skorzystać z dostępnej powszechnej opieki lekarskiej. Najpoważniejszym wyzwaniem w tym kontekście jest oczywiście oczekiwanie w kolejce na konkretny zabieg czy konsultację – im bardziej skomplikowane zagadnienie, tym dłuższy czas oczekiwania. Wszystko przez oczywiste ograniczenia finansowe NFZ, który nigdy nie posiada środków pozwalających na przeprowadzenie wszystkich potrzebnych zabiegów czy badań w danym roku.

Reklama

Stąd kolejki w niektórych poradniach i szpitalach specjalistycznych mogą sięgać dwóch i trzech lat – tak długo trzeba czekać na możliwość przeprowadzenia chociażby skomplikowanego badania. Nie dziwi więc, że nawet osoby mniej zamożne starają się znaleźć środki finansowe pozwalające na wizytę w prywatnym ośrodku czy konsultacje domowe. Laboratoryjne przeprowadzenie badania na własny koszt także może być rujnujące dla domowego budżetu, ale jednak pozwala uniknąć przykrości półrocznego oczekiwania na prawo do darmowego badania.

W takich warunkach wiele osób oczywiście oburza się na fakt tak złego funkcjonowania publicznej opieki zdrowotnej, na którą w końcu rok rocznie przeznaczane są ogromne środki. Natomiast w przypadku jakichkolwiek poważnych problemów natury medycznej praktycznie każda rodzina i każdy pacjent i tak decyduje się na wyciągnięcie gotówki z portfela i udanie się do niepublicznego zespołu zakładów opieki zdrowotnej lub innej placówki świadczącej usługi medyczne na profesjonalnym poziomie.

Ta bezradność sprawia jednak, że biznes polegający na otwieraniu takich ośrodków i przychodni staje się coraz bardziej dochodowy i absolutnie wszyscy chcą dzisiaj uczestniczyć w budowie tego rynku. Usługi wyższej jakości są dzisiaj bardzo w cenie, albowiem społeczeństwo zaczęło bardzo poważnie traktować wszelkie kwestie zdrowotne i nie ma już przyzwolenia na lekkomyślne traktowanie chociażby negatywnych wyników badań.

Opieka nad najstarszymi

Szczególnym problemem naturalnie pozostaje opieka nad seniorami. Szpitale wcale nie są w stanie zapewnić im lepszej pomocy, albowiem ilość geriatrów pozostających do dyspozycji dzisiejszych pacjentów w Polsce jest dramatycznie niska. W obliczu tak złej opieki dla najstarszych, a wymagających przecież szczególnej cierpliwości i stałego nadzoru pacjentów, większość osób decyduje się na umieszczenie swoich najbliższych rodziców lub dziadków w niepublicznych zespołach zakładów opieki zdrowotnej, jeśli zaistnieje już taka potrzeba dyktowana ich wyjątkowo złą kondycją. Wraz z wiekiem problemy mogą się nasilać nie tylko w kontekście oczywistych kłopotów kardiologicznych czy wydolnościowych.

Ryzyko związane jest nawet z przemieszczaniem się, problemy mogą być natury motorycznej czy reumatologicznej, ale z każdą z tych przyczyn wiąże się już konieczność dodatkowej pomocy przy przemieszczaniu się czy zastosowania wózka inwalidzkiego. Kłopoty osób starszych to jednak często zaniki świadomości, pogarszająca się pamięć lub ogólnie zespół nasilających się oznak demencyjnych, które wraz z innymi przypadłościami neurologicznymi mogą wymuszać na pacjencie bardzo niekontrolowane i często niebezpieczne zachowania.

Artykuł został przygotowany
Przez dom opieki w Warszawie Wigor położony w Legionowie gdzie najważniejszy jest wysoki standard i 100% zadowolenie osób przebywających w domu opieki.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz