Wawel, potężna twierdza nad Wisłą.

Krakowskie Wzgórze Wawelskie to miejsce niesamowite, wznoszące się nad szeroką wstęgą Wisły i górujące nad całym miastem. Przypomina o historii miasta i dawnej jego świetności za czasów królów i rycerzy. Zamek si Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz potężne gotyckie mury obronne robią wrażenie nie tylko na turystach. Także miejscowi ulegają tutaj duchowi zamierzchłych czasów.

Reklama

Dlaczego właśnie to miejsce?

Wzniesienie wawelskie było idealnym miejscem obronnym z natury, gdyż – o czym nie każdy wie – dawno temu otaczały go liczne odnogi Wisły i mokradła, co było wykorzystywane już w czasach prehistorycznych. Według badań archeologicznych człowiek zamieszkiwał wzgórze już 100 tysięcy lat p.n.e. Dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych rozwijał się niezwykle prężnie.

Najstarsze wzmianki o Wawelu

Na przełomie VIII i IX wieku był najprawdopodobniej ośrodkiem władzy słynnego plemienia Wiślan, o których władcach, Kraku i Wandzie powstały legendy. Pierwsza katedra na wzgórzu powstała około XI wieku i możemy jeszcze oglądać pozostałości z tamtego okresu, m.in. Rotundę Najświętszej Marii Panny. W czasach romańskich Kraków stał się już stolicą Polski. Wówczas, za Kazimierza Odnowiciela, rozpoczęto budowę już drugiej katedry. Zamek i mury, które możemy podziwiać dziś, powstały jednak później, około XIII-XIV wieku, za panowania Władysława Łokietka, który był pierwszym królem, którego pochowano w wawelskiej katedrze.

Wielka renowacja.

Zamek Wawel nad WisłaLata 1507-1536 to czas gruntownej przebudowy królewskiej siedziby. Prace rozpoczęły się za panowania Aleksandra Jagiellończyka i kontynuowane były za czasów Zygmunta I Starego. W ogromnej większości prowadził je, aż do tragicznej śmierci, architekt Bartolomeo Berrecci, pomagał mu jednak drugi Włoch, Franciszek z Florencji. Dawny średniowieczny zamek przeistoczył się wówczas – nie tracąc przy tym funkcji obronnych – w rezydencję o charakterze pałacowym, z imponującym, arkadowym dziedzińcem.

Czarne chmury nad zamkiem

Niestety pożar w 1595 roku pochłonął północno-wschodnią część zamku. Król Zygmunt III Waza podjął decyzję o odbudowie, którą kierował architekt Jan Trevano (z prac tych pochodzą zachowane Schody Senatorskie i kominek w sali Pod Ptakami). Niedługo później jednak król opuścił krakowską rezydencję i przeniósł się do Warszawy, co rozpoczęło czasy schyłkowe dla Wawelu. Podczas najazdu szwedzkiego (1655-1657 r.) zamek został niemal doszczętnie ograbiony, a trzeci rozbiór Polski sprawił, że stał się on częścią austriackich koszar. Dopiero w roku 1905 udało się odzyskać twierdzę i rozpocząć jej odnowę.

Wzgórze Wawelskie współcześnie

Dziś na Zamek Wawelski znowu jest symbolem polskiej świetności. Miejsce to rokrocznie przyciąga wielu turystów z kraju i ze świata. U podnóża Wawelu piętrzą się restauracje, bary i hotele, rzuty beretem jest do rynku, Plant i Bulwarów Wiślanych. Wawel to symboliczne i rzeczywiste serce Krakowa.

Stopka autorska: Jeśli szukasz hotelu przy Wawelu, polecam hotel Royal: http://www.hotelewam.pl/510-hotel-royal-krakow.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz