Turystyka

Wawel, potężna twierdza nad Wisłą.

Krakowskie Wzgórze Wawelskie to miejsce niesamowite, wznoszące się nad szeroką wstęgą Wisły i górujące nad całym miastem. Przypomina o historii miasta i dawnej jego świetności za czasów królów i rycerzy. Zamek si Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława oraz potężne gotyckie mury obronne robią wrażenie nie tylko na turystach. Także miejscowi ulegają tutaj duchowi zamierzchłych czasów.

Reklama
reklama bloga podróżniczego okrazycswiat.pl

Dlaczego właśnie to miejsce?

Wzniesienie wawelskie było idealnym miejscem obronnym z natury, gdyż – o czym nie każdy wie – dawno temu otaczały go liczne odnogi Wisły i mokradła, co było wykorzystywane już w czasach prehistorycznych. Według badań archeologicznych człowiek zamieszkiwał wzgórze już 100 tysięcy lat p.n.e. Dzięki położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych rozwijał się niezwykle prężnie.

Najstarsze wzmianki o Wawelu

Na przełomie VIII i IX wieku był najprawdopodobniej ośrodkiem władzy słynnego plemienia Wiślan, o których władcach, Kraku i Wandzie powstały legendy. Pierwsza katedra na wzgórzu powstała około XI wieku i możemy jeszcze oglądać pozostałości z tamtego okresu, m.in. Rotundę Najświętszej Marii Panny. W czasach romańskich Kraków stał się już stolicą Polski. Wówczas, za Kazimierza Odnowiciela, rozpoczęto budowę już drugiej katedry. Zamek i mury, które możemy podziwiać dziś, powstały jednak później, około XIII-XIV wieku, za panowania Władysława Łokietka, który był pierwszym królem, którego pochowano w wawelskiej katedrze.

Wielka renowacja.

Zamek Wawel nad WisłaLata 1507-1536 to czas gruntownej przebudowy królewskiej siedziby. Prace rozpoczęły się za panowania Aleksandra Jagiellończyka i kontynuowane były za czasów Zygmunta I Starego. W ogromnej większości prowadził je, aż do tragicznej śmierci, architekt Bartolomeo Berrecci, pomagał mu jednak drugi Włoch, Franciszek z Florencji. Dawny średniowieczny zamek przeistoczył się wówczas – nie tracąc przy tym funkcji obronnych – w rezydencję o charakterze pałacowym, z imponującym, arkadowym dziedzińcem.

Czarne chmury nad zamkiem

Niestety pożar w 1595 roku pochłonął północno-wschodnią część zamku. Król Zygmunt III Waza podjął decyzję o odbudowie, którą kierował architekt Jan Trevano (z prac tych pochodzą zachowane Schody Senatorskie i kominek w sali Pod Ptakami). Niedługo później jednak król opuścił krakowską rezydencję i przeniósł się do Warszawy, co rozpoczęło czasy schyłkowe dla Wawelu. Podczas najazdu szwedzkiego (1655-1657 r.) zamek został niemal doszczętnie ograbiony, a trzeci rozbiór Polski sprawił, że stał się on częścią austriackich koszar. Dopiero w roku 1905 udało się odzyskać twierdzę i rozpocząć jej odnowę.

Wzgórze Wawelskie współcześnie

Dziś na Zamek Wawelski znowu jest symbolem polskiej świetności. Miejsce to rokrocznie przyciąga wielu turystów z kraju i ze świata. U podnóża Wawelu piętrzą się restauracje, bary i hotele, rzuty beretem jest do rynku, Plant i Bulwarów Wiślanych. Wawel to symboliczne i rzeczywiste serce Krakowa.

Stopka autorska: Jeśli szukasz hotelu przy Wawelu, polecam hotel Royal: http://www.hotelewam.pl/510-hotel-royal-krakow.html

Zostaw komentarz

  • Ocena