Jaki świat widzi pies?

Poprzez zmysł wzroku, węchu i słuchu pies buduje rzeczywistość wokół siebie. Te trzy elementy percepcji czworonoga dają mu obraz świata, który go otacza. Jednak to co słyszy, widzi i czuje pies różni się od spostrzegania charakterystycznego dla człowieka. Różnice są wyraźne w postrzeganiu kolorów, światła i kształtów.

Reklama

Psy nie widzą wyłącznie w odcieniach szarości!

Barwy

Zakres widzenia barw i ich intensywności u psów i kotów jest mniejszy, niż w ludzkim oku. Intensywność widzenia kolorów uwarunkowana jest znacznie mniejsza ilość receptorów wzroku. Psie oko, w porównaniu do oka człowieka posiada jedynie 10% liczby receptorów wzrokowych. Według badań naukowców psy w większości widzą w kolorach żółtych i niebieskich, trudność w identyfikacji sprawia im kolor czerwony. Zgodnie z badaniami uniwersyteckimi, czerwień postrzegana jest przez psy jako szarość lub czerń. Zdecydowanie łatwiej wychodzi psom widzenie kontrastowych zestawień kolorystycznych, niż harmonijnych połączeń barw.
wierny psi wzrok

Ruch

Psy w porównaniu do ludzi widzą jednak lepiej. Barwy nie są im tak niezbędne, jak inne cechy, które wykształciły sobie w drodze ewolucji. Psy doskonale radzą sobie z postrzeganiem ruchu. Jako drapieżniki są w stanie zauważyć nawet najmniejszy ruch swojej zwierzyny. To z tego powodu w stanie zagrożenia inne zwierzęta zamierają w bezruchu. Psy mają także większy kąt widzenia od ludzi. Niektóre gatunki psów widzą nawet do 250 stopni, gdy człowiek widzi tylko 180.

Światło

Pies doskonale widzi w ciemności, i to chyba nikogo nie dziwi. Doskonale zauważa każde mrugnięcia światła, przez co sekwencje światła są dla niego widzialne jako pojedyncze mrugnięcia, a nie jako ciągły obraz. Z tego właśnie powodu, gdy w telewizji widzimy ciągły obraz, dla psów wciąż jest on często mrugającym zestawem fotografii.

Pole widzenia

Należy również pamiętać o odmiennej perspektywie towarzyszącej psom. Zależnie od wielkości razy, psy mają większe lub mniejsze pole widzenia oraz wysokość usytuowania głowy, a przez co wzroku. Yorkshire Terrier lub Jamnik w polu swego widzenia ma trawę na podwórzu i nogi stołu i krzeseł w domu. Psy ras dużych widzą z wyższego pułapu, jednak i one nie widzą tak dużej powierzchni, i z takiej wysokości, jak człowiek przeciętnego wzrostu.

Podsumowanie

Ewolucja zatem wykształciła u psa wzrok lepszy od człowieka pod względem widzenia ruchu i światła, ograniczony jednak pod względem widzenia barw. Kolor kwiatów nie jest jednak dla psów najważniejszy, a cechy swego wzroku doskonale wykorzystuje w naturalnych warunkach podczas polowania, w pracy którą wypełniają, a także podczas zabawy.

Stopka autorska: więcej interesujących artykułów oraz produkty dla psów znajdziesz tu: http://www.tukan24.pl/baza-wiedzy.html

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 1.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz