Praca w laboratorium jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem. Popełnienie najmniejszego błędu może skutkować złą diagnozą, a to może prowadzić do wielu nieporządanych skutków. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się dzięki jakim sprzętom laboranci analizują różnego rodzaju substancje? Czy laboratorium to tylko mikroskop?
Kolby
Kolby są jednym z najczęściej wykorzystywanych w laboratoriach sprzętów. Niewiele osób wie, że tradycyjna kolba stożkowa nazywana jest potocznie erlenmajerką od nazwiska niemieckiego chemika, który ją zaprojektował. Najbardziej praktyczna w użyciu jest właśnie kolba stożkowa, która posiada płaskie dno umożliwiające postawienie jej na podłożu. Kolby są wykonane ze szkła, które jest żaroodporne, by mogły się nadawać do przeprowadzania reakcji, w których konieczne jest podgrzewanie nad palnikiem.
Rodzaje
W standardowym laboratorium chemicznym można znaleźć różnego rodzaju kolby, które posiadają różne rozmiary oraz grubość ścianek. Parametry tego sprzętu laboratoryjnego dostosowuje się do rodzaju przeprowadzanych reakcji chemicznych. Kształt ich, przypominający stożek, również może się nieco różnić w obrębie jednej kategorii. Niektóre kolby posiadają bardziej wyodrębnioną, chudszą szyjkę, w innych przechodzi ona płynnie, bez żadnych załamań od dna aż do wylewu. Kolby posiadają raczej mało precyzyjne miarki, gdyż służą głównie do mieszania w nich różnych cieczy, podgrzewania, przenoszenia. Odmierzanie przeprowadza się za pomocą pipet, ale o tym później. Mimo to nie wyobrażamy sobie chyba laboratorium, w którym nie ma na wyposażeniu kolb stożkowych. Posiadają one bardzo szerokie zastosowanie.
Do czego się je wykorzystuje?
Najczęściej stosuje się je do miareczkowania, podgrzewania i ogrzewania roztworów nad palnikiem lub w łaźni grzejnej, przechowywania substancji (wówczas konieczne jest również posiadanie korka), czy nawet do przygotowywania kultur bakterii w mikrobiologii. Niektóre kolby stożkowe są wyposażone w przyspawany metalowy uchwyt, który ułatwia ich przenoszenie podczas ogrzewania. Kolby posiadają naprawdę szerokie zastosowanie w laboratoriach chemicznych, dlatego stanowią jeden z podstawowych elementów jego wyposażenia. W przypadku konkretnych wspomnianych wyżej kolb stożkowych, miareczkowanie i przechowywanie cieczy to główne zadania, do których są wykorzystywane w laboratoriach chemicznych.
Pipety
W laboratoriach chemicznych istnieje konieczność precyzyjnego i ostrożnego odmierzania cieczy. W reakcjach chemicznych ważne jest bowiem, by wszystkie czynności były wykonywane z dużą dbałością o najdrobniejszy szczegół. Czasami bowiem nawet najmniejsza pomyłka w odmierzeniu jakieś substancji chemicznej może wiązać się z zepsuciem całej reakcji i mieszaniny. Dlatego aby wszystko było wykonywane precyzyjnie, w laboratoriach stosuje się pipety różnego typu.
Jak wyglądają pipety?
Są to specjalne rurki, które służą właśnie do odmierzania i przenoszenia cieczy. W laboratoriach chemicznych pipety stanowią obowiązkowy element wyposażenia, jedno z głównym elementów sprzętu, który wykorzystywany jest niemal cały czas. Oczywiście w zależności od rodzaju przeprowadzanej reakcji chemicznej stosuje się różne rodzaje pipet.
Najpopularniejsze pipety
Te najbardziej popularne to pipeta Pasteura, miarowa oraz automatyczna. Pipeta Pasteura jest najprostsza w konstrukcji i posiada najmniejszą pojemność, zazwyczaj 1ml. Służy ona do przenoszenia i odmierzania niewielkich cieczy, które pobiera się za pomocą specjalnej ssawki laboratoryjnej. Nie wolno wykonywać tej czynności ustami, co można zaobserwować na niektórych lekcjach chemii w szkole. Pipeta miarowa jest o wiele większa i posiada bardziej precyzyjną miarkę. Jest długa, wąska, rozszerzająca się przy wlocie i zwężająca przy wylocie. Na końcówkę szerszą i spłaszczoną nakłada się ssawkę. W pipetach miarowych zawsze istnieje na miarce zapas na ilość cieczy, która pozostaje na ściankach, czy na końcówce. Nie należy zatem strącać resztek, by pozbyć się całej cieczy.
Do czego służą pipety automatyczne?
Pipeta automatyczna to już bardziej zaawansowany sprzęt laboratoryjny. Służy do odmierzania cieczy i ich dozowania za pomocą specjalnego mechanizmu. Dzięki temu szybko, sprawnie i dokładnie możemy odmierzyć zarówno małe jak i większe ilości potrzebnej cieczy.
Jak widać, dozowanie substancji chemicznych w laboratoriach nie odbyłoby się, gdyby nie wykorzystanie do tego celu niezwykle potrzebnych i pomocnych pipet różnego rodzaju.
Stopka autorska: pipety – http://www.e-laboratoria.pl/szklo-laboratoryjne/pipety/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!