Wskaźniki bezpieczeństwa energetycznego państwa

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w państwie oznacza podejmowanie szeregu działań, których celem jest zapewnienie ciągłości dostawy surowców energetycznych w takim zakresie, by zaspokojone zostały potrzeby wszystkich odbiorców tychże surowców oraz energii. Ponieważ zaś żyjemy w czasach, kiedy cały świat jest wręcz uzależniony od samej energetyki oraz dobrodziejstw z niej płynących, trudno bagatelizować znaczenie polityki energetycznej orz związanych z nią zagadnień.

Reklama

bezpieczeństwo energetyczneJednym zaś z ważniejszych zagadnień, jest bez wątpienia bezpieczeństwo energetyczne państwa. Działania w tym zakresie mają charakter długofalowy i zapewniają nam stały dostęp do energii oraz do różnego rodzaju paliw, takich jak gaz ziemny, ropa naftowa i tym podobnych. Oczywiście bezpieczeństwo energetycznego danego kraju jest znacznie wyższe w sytuacji, kiedy państwo to posiada własne złoża surowców energetycznych. Jest to sytuacja na tyle komfortowa, iż takie państwo staje się po prostu samodzielne i autonomiczne pod względem energetycznym. Import surowców energetycznych jest niepotrzebny, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu, fatygi i przede wszystkim kosztów.

Źródła własne a zagraniczne

Własne źródła surowców energetycznych pozwalają również ograniczyć ryzyko, związane z odcięciem dostawy surowców energetycznych. A trzeba zaznaczyć, że ryzyko to jest wysoce prawdopodobne w sytuacjach, w których właśnie konieczny jest import. Do przerwania dostawy surowców może bowiem dojść w wyniku szeregu różnych zdarzeń, trudnych do przewidzenia i uniknięcia- może to być na przykład kryzys energetyczny czy sytuacja polityczna. Dlatego też konieczność importowania surowców wpływa raczej negatywnie na sam bezpieczeństwo energetyczne państwa.

Ocena bezpieczeństwa energetycznego

A jak jest oceniane bezpieczeństwo energetyczne? Na jakiej podstawie można stwierdzić, iż dane państwo jest zabezpieczone pod tym względem? Czy są jakieś konkretne kryteria? Otóż ten wątek jest bardzo rozbudowany, dlatego też nie sposób zagłębić się i przeanalizować wszystkie szczegóły. Wystarczy jednak stwierdzić, iż stopień bezpieczeństwa energetycznego danego kraju jest oceniany głównie przy pomocy różnego rodzaju wskaźników. Warto również zaznaczyć, iż jednym z prostszych i najbardziej podstawowych jest tak zwany wskaźnik samodzielności energetycznej państwa, który opiera się właśnie o zasoby surowców energetycznych państwa. Im większy zasób tychże surowców, tym większy wskaźnik, a tym samym, większe bezpieczeństwo energetyczne danego państwa. Jednak nie jest to wyłączny wskaźnik, bowiem jak wiadomo, nie każde państwo ma dostęp do surowców.

Stopka autorska: bezpieczeństwo energetyczne – http://www.gaz-system.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/informacja/artykul/201573

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz