Wybór i obsługa kasy fiskalnej

Polskie prawo nakazuje każdemu przedsiębiorcy, który uzyskał określony dochód, ewidencjonowanie go przy pomocy kas fiskalnych. Dzięki nim zostaje sporządzona kopia wszystkich transakcji, które miały miejsce w danym dniu w sklepie. Nie trzeba chyba nikomu przypominać że każda, nawet najmniejsza transakcja powinna być rejestrowana.

Reklama

Dzięki coraz bardziej rozwiniętej technologii, kasy fiskalne są stale udoskonalane, a ich różnorodność może przyprawić o zawrót głowy. Każda kasa fiskalna posiada możliwość drukowania paragonów. Jest to absolutne minimum jeśli chodzi o ich funkcjonalność. Najmniejsze urządzenia, czyli proste lub mobilne, mieszczą się w większej kieszeni i są zasilane na baterie. Można wykonywać na nich pracę w terenie, a dzięki wykonywanej na bieżąco kopii elektronicznej, nie martwić się o utratę danych. Nowoczesne urządzenia fiskalne mają jednak dużo więcej funkcji i można znacznie więcej operacji na nich wykonać. Kasy fiskalne średnie są przeznaczone do sklepów, gdzie liczba artykułów mieści się w granicach 30-60 tysięcy. Ich wykonanie jest znacznie trwalsze od urządzeń mobilnych, posiadają znacznie bardziej czytelny wyświetlacz i dłuższą rolkę papieru. Kolejny segment kas fiskalnych to kasy systemowe. Są to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które oprócz wykonywania standardowych operacji mogą zostać podłączone do programu magazynowego i przykładowo na bieżąco uaktualniać ceny oraz liczbę dostępnych towarów.

Do najbardziej znanych i rozpoznawanych producentów kas i drukarek fiskalnych należą Novitus, Elzab, Posnet czy Innova. Wielu klientów korzysta z ich usług ponieważ cenią sobie niezawodność, niskie ceny oraz fachowa obsługa klienta. W razie problemów ze sprzętem dostępny jest ogólnopolski serwis kas fiskalnych. Serwisant odwiedza wówczas sklep, w którym zainstalowany jest sprzęt i poprzez komputerowe oprogramowanie serwisowe wykonuje przegląd techniczny kasy. Służy do tego program, który wykazuje czy kasa funkcjonuje prawidłowo. Również na przykład przy zmianie stawki VAT i związanym z tym faktem koniecznym przeprogramowaniem kasy można liczyć na pomoc i doradztwo. W naszym kraju obowiązuje prawo, gdzie należy wykonać obowiązkowy przegląd ustawowy, czy inaczej mówiąc przegląd okresowy. Dawniej wynosił on dwanaście miesięcy, a od niedawna dwadzieścia cztery. Niestety jeśli urządzenia nie są już objęte gwarancją taki serwis jest płatny. Warto też wiedzieć, że w naszym kraju prowadzona jest ewidencja sprzętu, tak więc wszystkie kasy są zarejestrowane.

Stopka autorska: Kasy fiskalne – http://www.kasy-cdr.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz