Kraków – i jego atrakcje turystyczne

Kraków – miasto o dwóch obliczach – z długą historią, bogatą tradycją, niezliczona ilością zabytków ale jednocześnie biegnące z duchem czasu. To tradycja i nowoczesność czynią to miasto wyjątkowym.

Reklama

sukiennice w krakowiePołożone nad Wisłą, jedno z najstarszych miast Polski. Bogaty w obiekty kulturalne i zabytki, które pamiętają ponad tysiącletnią historię tego grodu. Miasto pełni funkcje centrum administracyjnego, kulturalnego, edukacyjnego, gospodarczego i turystycznego.

Kraków został wymieniony wśród 5 najbardziej popularnych miast Europy, zyskał miano „najmodniejszego miasta świata”, oraz został uhonorowany tytułem Europejskiego Miasta Kultury. Choć nie stanowią większości to chętnie odwiedzają go turyści zagraniczni. Chcąc poznać cały Kraków, najczęściej korzystają z usług doświadczonych przewodników.

Sercem Krakowa jest Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej znaną zaś trasą turystyczną miasta jest Droga Królewska. Traktem tym podróżowano w związku z uroczystymi wjazdami monarchów, koronacjami i pogrzebami.

Placem publicznym miasta jest Rynek Główny, największy rynek średniowiecznej Europy. Górują nad nim dwie wieże Bazyliki Mariackiej. Z wyższej, niegdyś ważniejszej, o każdej pełnej godzinie grany jest hejnał. Podziwiając piękno tej budowli, usłyszeć można legendy o nierównościach wież i o melodii będącej symbolem miasta, które zawsze opowiadają podczas wycieczek miejscy przewodnicy po Krakowie. Budynek na środku Rynku to Sukiennice, średniowieczne miejsce handlu.

Kraków to również miasto nauki, siedziba jednej z najstarszych uczelni w Europie – Uniwersytetu Jagiellońskiego. W mieście studiuje ponad 170 tyś. studentów.

Na końcu Drogi Królewskiej znajduje się Wzgórze Wawelskie. Mieści się na nim Zamek Wawelski – dawna rezydencja królewska, oraz Katedra – najważniejszy kościół w Krakowie, miejsce koronacji i pochówków władców, poetów i bohaterów narodowych. Pod wapiennym Wzgórzem Wawelskim, znajduje się grota – Jama Smoka, którą zgodnie z legendą zamieszkiwał wawelski potwór.

Kraków to stolica Małopolski, regionu w większej części górzystego, z miejscowościami uzdrowiskowymi, rekreacyjnymi, agroturystycznymi. Odwiedzając miasto zarówno w lecie jak i zimą można połączyć zwiedzanie z odpoczynkiem w jego okolicach.

Stopka autorska: przewodnicy po Krakowie – http://www.kraktroter.com

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz