Wawel – Komnaty Królewskie

Na wzgórzu w Krakowie, którego wysokość to 228 metrów nad poziomem morza, na lewym brzegu Wisły stoi Wawel. Już końcem pierwszego wieku stał się ośrodkiem władzy politycznej i stanowił główny gród Wiślan. Był siedzibą pierwszych władców Polski.

Reklama

Na Wawelu jako pierwszy koronował się Władysław Łokietek. Bardzo dbał o Wawel i za jego panowania rozpoczęła się budowa katedry, rozbudowano zamek, a zamiast drewnianych fortyfikacji postawiono murowane.

Największą świetność Wawel uzyskał za czasów Kazimierza Wielkiego. Podczas lat historii Polski, był on własnością Austriaków. W czasie drugiej wojny światowej mieszkał w nim generalny hitlerowski gubernator. Na szczęście co cenniejsze zabytki udało się ochronić przed grabieżą Niemców.
Zwiedzając Wawel mamy sporo do zobaczenia. Znajdują się tu dwa odrębne zespoły budowlane: Zamek Królewski i bazylika archidiecezjalna Św. Stanisława i Św. Wacława.

Główne ekspozycje wnętrz mieszczą się na parterze i drugim piętrze. Są to reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Zwiedzić możemy Salon wielkorządcy, w którym znajduje się modrzewiowy renesansowy strop, a także obrazy niderlandzkie i niemieckie. Jak w całym Wawelu rozmieszczone są również barokowe gobeliny. Następnie zobaczymy Salę Turniejową, w której na ścianach namalowany jest fryz z XVI wieku przedstawiający sceny turniejowe. W Sali Poselskiej odbywały się dawniej posiedzenia sejmu, w których uczestniczył król. Na suficie, w kasetonach umieszczone są głowy kobiet i mężczyzn, które wyrzeźbiono w XVI wieku.

Kolejna sala poświęcona planetom, nazwana jest Salą Pod Planetami. Znajduje się to fryz pod stropem, który ukazuje planety, a także arras z renesansu, włoskie obrazy, a także meble i wazy. Sala Pod Ptakami została zrekonstruowana, gdyż po pożarze ok. XVI wieku uległa wielkim zniszczeniom. Kolejnym miejscem jakie odwiedzimy jest Kaplica Królewska, która została wybudowana przez Zygmunta Starego Wazę. Mieści się w niej ołtarz – tryptyk, na którym widnieje podobizna Trójcy Świętej, a także świętych, którzy unoszą się na skrzydłach. Na katafalku zobaczymy obraz, na którym namalowano króla Zygmunta III po swojej śmierci. Sądy królewskie podczas obrad sejmu odbywały się w Sali pod Orłem. Niewiele z oryginalnego wyposażenia się zachowało. Jest tu strop wykonany już w XX wieku, a portrety i malowidła pochodzą z wieku XVII.

Największą salą na zamku jest Sala senatorska, która była miejscem posiedzeń senatu, a także odbywały się tu istotne uroczystości państwowe, jak również wesela i bale. Na ścianach zobaczymy wielkie arrasy, które należały do króla Zygmunta Augusta. Zwiedzając Kraków, warto zacząć od Wawelu, gdyż zostawiając sobie ten zabytek na później, może się okazać ze zabraknie nam czasu na zwiedzenie wszystkich komnat królewskich.

 

Stopka autorska: Kraków – http://www.noclegi-online.pl/noclegi/krakow

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz