Bezpieczne zabawki dla dzieci

Zabawki dla dzieci możemy dziś praktycznie kupić wszędzie – w supermarkecie, kiosku, na stacji benzynowej, restauracji typu McDonald czy sklepie internetowym. Czasami nawet zabawki dołączane są jako dodatek do gazety. Warto jednak bliżej przyjżeć się tym, skierowanym do najmłodszych, produktom, by kupować wyłącznie wartościowe zabawki, które przede wszystkim będą bezpieczne zarówno dla naszej pociechy, jak i środowiska. Na co należy więc zwrócić uwagę szczególną?

Reklama

Oznaczenia na opakowaniach

zabawkiKażda dopuszczona do sprzedaży zabawka powinna na opakowaniu zawierać oznaczenia, będące potwierdzeniem jej jakości i bezpieczeństwa. W krajach Unii Europejskiej takim oznaczeniem jest certyfikat CE, który stanowi deklarację producenta, świadczącą o tym, że dana zabawka spełnia wszystkie niezbędne wymagania w zakresie bezpiecznego użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska.

Inne znaki, które możemy (a przynajmniej powinniśmy!) spotkać ponadto na opakowaniach zabawek to:

EN71 – norma europejska, potwierdzająca zgodność wymogów bezpieczeństwa na zabawkach.

GS – oznaczenie spełniające niemieckie kryteria wymogów bezpieczeństwa. Wydawane jest przez niezależne laboratoria testujące, jak Tüv, Nemko czy IMQ.

Tüv – certyfikat bezpieczeństwa wydawany przez akredytowane laboratorium Tüv w Rheinland. Świadczy o tym, że zawarte w zabawce substancje są bezpieczne dla zdrowia dzieci.

FSC – znak ten dotyczy produktów drewnianych. Gwarantuje, że wykorzystane do produkcji zabawek drewno pochodzi z zagospodarowanych według zasad ochrony środowiska naturalnego obszarów leśnych.

Öko-Tex Standard 100 – dotyczy wyrobów włókienniczych. Świadczy o tym, że zabawka jest wolna od szkodliwych substancji i barwników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie ludzi i środowisko.

Safe Toys – certyfikat przyznawany przez niezależny Instytut Testów i Certyfikacji. Stanowi potwierdzenie, że zabawka jest odpowiednia dla dzieci we wskazanym wieku i została wyprodukowana z materiałów najwyższej jakości, spełniających stawiane wymagania w zakresie bezpieczeństwa.

Spiel gut – prestiżowe niemieckie wyróżnienie dotyczące jakości, trwałości i bezpieczeństwa zabawki.

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny – oznaczenie przyznawane przez specjalistów.Potwierdza spełnianie norm w zakresie bezpieczeństwa.

Własna ocena

Własna ocena zabawki jest równie ważna, jak zawarte na jej opakowaniu oznaczenia. Kupując zabawkę zawsze zwracajmy więc uwagę na podstawowe parametry, jak:

Wielkość – zwłaszcza dotyczy to dzieci do 3 roku życia, dla których nie może być zbyt mała. Nie powinna też zawierać małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Kształt – zabawka nie może mieć ostrych zakończeń lub kłujących elementów. W przypadku zabawek wykonanych z drewna powierzchnia zabawki powinna być całkowicie gładka, pozbawiona drzazg i zadr.

Materiał – wybierajmy zabawki, które w zależności od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane, posiadają odpowiednie oznaczenia. Jeśli więc kupujemy np. zabawkę z drewna, powinna mieć ona znak FSC. To samo dotyczy produktów włókienniczych czy tych, wykonanych z plastiku.

Wykonanie – to jeden z podstawowych parametrów, który jesteśmy w stanie określić samodzielnie, biorąc zabawkę do ręki. Zwróćmy uwagę, czy wszystkie elementy zabawki są ze sobą dobrze połączone.
Otworki w zabawkach – otwory zabawek powinny być wykonane w taki sposób, by nasze dziecko nie zaklinowało w nich swoich paluszków.

Ruchome części – powinny być wykonane w taki sposób, by nasza pociecha na zatrzasnęła w nich swoich paluszków.
Zapach – zabawka nie powinna mieć nieprzyjemnego, drażniącego zapachu, który charakterystyczny jest dla zabawek “chińskich”.
Dźwięk – zwracajmy uwagę, by nie był zbyt głośny lub drażniący

Pamiętajmy też, każdy ceniący się sklep z oryginalnymi zabawkami powinien mieć w sprzedaży wyłącznie najwyższej jakości, markowe produkty renomowanych firm. I nie muszą one być w cale drogie.

Stopka autorska: fippo.pl – sklep z oryginalnymi zabawkami