Systemy alarmowe, które mają za zadanie chronić nasze zdrowie i życie a także mienie, stają się coraz bardziej rozbudowane pod względem funkcjonalnym. Niestety w wielu przypadkach funkcjonalność nie idzie w parze z łatwością obsługi. Co za tym idzie w skrajnych przypadkach użytkownicy przestają korzystać z systemu alarmowego w ogóle. Jaki powinien być zatem dobry alarm i czy skazani jesteśmy na trudną jego obsługę?
Inwestycja w system alarmowy to bardzo dobry pomysł. Taki system ma nie tylko chronić dobytek przed niepożądanymi osobami lecz również chronić go przed tzw. wypadkami losowymi (pożar, zalanie, wyciek gazu) a także umożliwić sterowanie automatyką domową tj. ogrzewaniem, bramą garażową czy wjazdową, zraszaczami etc., możliwości jest ogrom. Niestety im bardziej złożone są takie konfiguracje tym trudniej nad tym wszystkim zapanować.
Często nawet posiadając odpowiednie środki finansowe przyszły użytkownik staje przed dylematem wyboru odpowiedniego systemu alarmowego, który mógłby być obsługiwany w szczególności przez dzieci a także przez osoby w podeszłym wieku.
Niektórzy producenci zdają się zauważać skale problemu. Dlatego powstają innowacyjne systemy alarmowe, których zadaniem jest przede wszystkim udostępnić jak najwięcej funkcji przy maksymalnym uproszczeniu obsługi.
Prostota i czytelny przekaz
Znakomitym przykładem takiej idei jest system dopinanych modułów do klawiatur, który zadebiutował w 2012 roku. Polega on na konfigurowaniu klawiatur alarmowych poprzez wpinanie dodatkowych modułów kontrolnych z czytelną etykietą funkcji lub strefy oraz dużymi podświetlanymi przyciskami. Dzięki takiej budowie każdy moduł informuje o stanie odpowiedniej strefy lub sterowanym urządzeniu w taki sposób że:
- kolor czerwony podświetlenia przycisku informuje o uzbrojeniu strefy lub działaniu wybranej funkcji (np. uzbrojony parter, zapalone światło),
- kolor zielony informuje o wyłączonej właściwości.
Taka koncepcja, na zasadzie intuicyjnych kolorów (czerwony – uwaga włączone, zielony – wyłączone) daje pełną i jasną informację o stanie całego alarmu oraz o poszczególnych jego działających funkcjach, a ograniczenie wpinanych modułów odpowiedzialnych tylko za istotne w danym miejscu funkcje poprawia zdecydowanie całą obsługę.
Zaawansowana konfiguracja – jeszcze bardziej przejrzysta obsługa
Kolejną wynikającą z użycia modułów koncepcją jest instalacja klawiatur skonfigurowanych dla konkretnych pomieszczeń oraz co ważniejsze dla wybranych użytkowników.
Np. w garażu klawiatura może mieć dostępne funkcje otwierania bramy garażowej i/lub wjazdowej na posesję, załączania oświetlenia oraz uzbrajania całego alarmu. Natomiast na przedpokoju mogą być dostępne zupełnie inne funkcje tj. uzbrajanie/rozbrajanie parteru, I piętra, ogrodu oraz całości. Jak widać koncepcja jest niezwykle elastyczna a przede wszystkim niezwykle prosta w obsłudze.
Niewątpliwą zaletą tego typu systemów alarmowych jest również możliwość udostępniania odpowiednich funkcji wybranym użytkownikom. Dzięki czemu dziecko nie będzie w stanie wyłączyć strefy chronionej w której znajduje się np. basen.
Stopka autorska: alarm do domu – ja100.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!