To powinieneś wiedzieć montując alarm w domu

Jeśli rozważasz instalację systemu alarmowego w swoim domu, prawdopodobnie największym problemem teraz do rozwiązania będzie podjęcie decyzji o jego rodzaju. Tutaj dowiesz się jak wybrać alarm do domu oraz jak zaoszczędzić na tej inwestycji.

Reklama

Ceny alarmów

Alarm do domuNa początek poruszę kwestię najważniejszą, mianowicie koszt takiego przedsięwzięcia. Nie mam zamiaru jednak porównywać cen poszczególnych producentów gdyż są one do siebie bardzo zbliżone.

Przez pojęcie „zbliżone” rozumiem porównanie konfiguracji o podobnych parametrach i możliwościach a te oczywiście są różne, zdeterminowane przez samego producenta, serię urządzeń, zastosowane rozwiązania technologiczne oraz samo ich przeznaczenie.

Co jednak wpływa na cenę całkowitą takiego alarmu? Przede wszystkim nowoczesny system alarmowy nie jest „urządzeniem” jedynie do monitorowania bezpieczeństwa obiektu. Właściwie to dopiero początek jego możliwości. Nowoczesne alarmy mają bardzo rozbudowaną automatykę domową a więc można zastosować je do szeroko rozumianej kontroli urządzeń domowych oraz zautomatyzować dużo czynności, które niekoniecznie powinny zajmować naszą uwagę a które powinny być wykonywane zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Przejdźmy zatem do ceny. Odpowiedź jest oczywista. Im więcej funkcji posiada alarm tym będzie on droższy. Większość producentów posiada jednak w swojej ofercie kilka serii, które powinny zadowolić każdego klienta.

Pojęcie system alarmowy jako „urządzenie” umieściłem specjalnie w cudzysłowie. Takim pojęciem łatwo jest operować opisując całość, natomiast system składa się z bardzo wielu elementów, które de facto mają ogromny wpływ na cenę całej konfiguracji.

Kolejne kryterium, które wpływa drastycznie na cenę systemów alarmowych to technologia komunikacji poszczególnych elementów z centralą alarmową.

Do wyboru są dwa rozwiązania:

  • przewodowe
  • bezprzewodowe (w Polsce dopuszczalne 433 lub 868 MHz).

Przewodowo i .. bezprzewodowo

A więc jaki alarm do domu wybrać? Wszystko zależy od stanu obiektu czy jest on wykończony czy
w stanie surowym (do remontu). Systemy przewodowe z reguły są dużo tańsze jednak należy pamiętać o tym, że koszt renowacji ścian niekiedy znacznie przekroczy zaplanowane wydatki.
Z bezprzewodowymi urządzeniami niema takiego problemu. Ich montaż ogranicza się właściwie do wywiercenia otworów w ścianie i konfiguracji urządzenia z centrali alarmowej. Czas montażu „bezprzewodówki” jest więc również znacznie krótszy, nie wspominając  już o problemie czystości.

Hybrydowo znaczy jak?

Najlepsze zostawiłem właściwie na końcu. Zdecydowana większość systemów alarmowych (producentów) nie przewiduje jedynie opcji przewodowych lub bezprzewodowych swoich systemów. Centrale alarmowe zbudowane są w taki sposób aby można było w bardzo prosty i elastyczny sposób połączyć oba rozwiązania w tzw. systemy hybrydowe.

Jest to niezwykle uniwersale rozwiązanie. Zapewnia znakomity balans możliwości (komunikacji) do ceny. Prosty przykład, który pokaże „moc” takiego rozwiązania.

Załóżmy, że właśnie przeprowadzamy w naszym pięknym domu mały remoncik. Po skończeniu łazienki nagle stwierdzamy, że przydałby się alarm do domu. Nieskończone pomieszczenia nie stanowią problemu i śmiało możemy molestować ściany .. ale co zrobić z łazienką, która właśnie została skończona, odrywać płytki? Odpowiedź brzmi absolutnie nie!

We wszystkich pomieszczeniach możemy pociągnąć przewody pod instalację przewodową natomiast
w łazience można zastosować urządzenia bezprzewodowe. To oczywiście tylko mały przykład, który możemy rozwinąć  np.  montując bezprzewodowe sterowanie do bramy wjazdowej na posesję czy automaty do sterowania oświetleniem w budynku lub np. w ogrodzie etc..  Możliwości takich systemów właściwie kończą się jedynie z wyczerpaniem naszych pomysłów.

To kolejny duży plus systemów alarmowych – modułowość. Zawsze możemy zaplanować podstawową konfigurację, która w danej chwili nas zadowoli a następnie rozbudować ją o sterowanie kolejnymi urządzeniami domowymi czy zwiększyć bezpieczeństwo naszego mienia przed żywiołami (czujniki przeciw-pożarowe, zalania wodą, wycieku gazu).

Fachowa pomoc instalatora

Na zakończenie chciałbym przestrzec przed samowolnym montażem alarmów. Jedynie odpowiednia wiedza instalatora alarmowego zapewnia optymalne ustawienie i skonfigurowanie elementów systemu alarmowego. Owszem montaż oznacza również większy koszt inwestycji jednakże większość instalatorów może zaoferować nam również sam sprzęt za dużo niższą kwotę. Warto zatem skorzystać z doświadczenia fachowców również z innego powodu. Niektórzy producenci chwalą się niebanalną niezawodnością swoich produktów dając gwarancję do 3 lat a w przypadku instalacji przez wykwalifikowaną osobę (instalatora alarmowego z certyfikatem) nawet do 5 lat.

Stopka autorska: jaki alarm do domu – http://ja100.pl/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz