Fajki wodne – rodzaje

fajka wodnaFajki wodne nie cieszą się w Polsce takim powodzeniem, jakiego można by się spodziewać, z uwagi chociażby na rosnącą liczbę sklepów oferujących tego typu specjały sztuki rzemieślniczej. Nargile, czyli fajki wodne w języku branżowym, traktowane są nadal przez Polaków bardziej jako ozdoby dokumentujące wakacyjny pobyt w ciepłych, egzotycznych krajach. Z dużą nieśmiałością podchodzi się do prób palenia tytoniu za pomocą fajki wodnej z klubach nocnych czy innych miejscach oferujących taką możliwość.

Ogólnie nargile spotkać można w trzech odmianach – jako fajki egipskie, indyjskie i nowoczesne. Podział ten wskazuje na kraj pochodzenia danego modelu oraz jego wielkość, wygląd i funkcjonalność. Niewielkie wymiary i bogactwo ornamentyki wyróżnia fajki indyjskie na tle pozostałych typów. Znawcy są w stanie rozpoznać też typ indyjski na podstawie pokrywki, umożliwiającej rozkoszowanie się dymem na powietrzu, mimo podmuchów wiatru. Podkresla się tez obecność charakterystycznych wieszaków na węże, dzięki którym długi wąż można łatwo owinąć i zaczepić, by uniknąć kontaktu z podłożem.

Reklama

Znacznie bardziej masywne wydaja się fajki wodne egipskie. Zdaniem koneserów, nacisk egipskich rękodzielników i innych wytwórców, by nadawać tym artykułom imponujące kształty i rozmiary, wiąże się z chęcią wyeksponowania walorów estetycznych fajki wodnej, co, oczywiście, spotyka się ze sporym uznaniem ze strony turystów. Wielu z nich nie może oprzeć się pokusie, by nie zakupić kunsztownie zdobionego dzbana. Nie każdy jest jednak ciekaw początków tradycji palenia fajki wodnej w Egipcie. Szkoda, bo byłby zdziwiony, jak wiele zrobiono dla udoskonalenia tego wiekowego narzędzia.

Najwięcej pomysłowości projektantów wiąże się z modelami fajek, określanymi jako nowoczesne. Znajdziemy tam takie ulepszenia jak odpinany cybuch czy obrotowy dzban, by nie trzeba było obracać dzbana w ceremoniale wspólnego zaciągania się dymem. Nowoczesne modele wyróżnia nade wszystko wysokiej jakości dym, w związku ze stosowaniem wyselekcjonowanych odmian tytoniu. Koneserzy, jak i miłośnicy tego wschodnioazjatyckiego rytuału mogą zaopatrzyć się w specjalne etui oraz nabyć mobilny, przenośny model. Warto zaznaczyć, że na rynku cenione są obecnie niewielkie rozmiarowo fajki wodne o doskonałym aromacie i rozsądnej cenie. Wpływa to korzystnie na popularność nargili, oczekiwaną nie tylko przez właścicieli tureckich barów. Smak palonej nargili może być formą odprężenia po długim tygodniu pracy, niekoniecznie w zestawie z kilkoma szklankami piwa, jak bywa to praktykowane. Warto poznać osoby, które potrafią doskonale odpoczywać przy fajce wodnej.

Stopka autorska: fajkihttp://www.cygara-tyton.pl/pl/c/Fajki/6

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 6.7/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz