Nikotyna – najgroźniejszy narkotyk

Nikotyna jest jedną z najbardziej uzależniających i niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzkiego substancji. Jej działanie niczym nie różni się od działania groźnych narkotyków. Skutkiem zażywania nikotyny jest wzmożone wydzielanie adrenaliny i dopaminy.

Reklama

palenie papierosaPierwsza z tych substancji  – hormon stresu – wydziela się w sytuacji zagrożenia, powoduje przyspieszone bicie serca, podniesienie się ciśnienia krwi, rozszerza źrenice, oskrzela i podnosi poziom glukozy. Wszystko to ma na celu umożliwienie obrony czy ataku, lepsze wykorzystanie sił organizmu. Człowiek przestaje odczuwać ból,  zmęczenie, głód, wydaje mu się, że jest silniejszy i może więcej, niż normalnie.

Druga substancja – dopamina – nazywana jest hormonem szczęścia, spektrum jej działania jest bardzo szerokie, ale w przypadku nałogów i substancji uzależniających najważniejsze jest jedno – jej pojawianie się w mózgu wywołuje stany euforii. Odstawienie substancji sterującej wydzielanie dopaminy wywołuje z kolei objawy głodu narkotycznego.

Nic więc dziwnego, że ludzie zażywający nikotynę są przekonani o jej zbawiennym wpływie na organizm, nie trzeba jeść, bo nie czuje się głodu (ważne zwłaszcza dla wiecznie niezadowolonych ze swojej wagi kobiet), ma się poczucie większej siły, a na dodatek znacznie poprawia się nastrój. Ale wszystko to na jakiś czas, potem poziom nikotyny spada, człowiek powraca do normy, która jednak już go nie satysfakcjonuje, zażywa więc kolejną dawkę. Z czasem organizm przyzwyczaja się do narkotyku, dawki trzeba zwiększać i dostarczać coraz częściej, aby zachować odpowiednio silną stymulację i wywołać pożądane objawy. Powstaje błędne koło, nazywane uzależnieniem, a palacza można nazwać już narkomanem.

Naukowcy spierają się obecnie, czy silnie uzależniająca jest sama nikotyna w czystej postaci, czy „dokładają się” do uzależnienia inne substancje powstające w czasie wypalania papierosa. Niezależnie od tego, w jakiej formie przyjmowana jest nikotyna, uzależnia w taki sam sposób, jak inne narkotyki. Czas wystąpienia pierwszych objawów od zażycia nikotyny jest bardzo krótki, wynosi kilka sekund, objawy dają się odczuwać do dwóch godzin. Bardzo często owe dwie godziny to maksymalny czas, jaki człowiek uzależniony jest w stanie wytrzymać bez następne dawki narkotyku.

W Polsce, i nie tylko, bo także wszędzie na świecie, społeczeństwo jako ogól potępia narkotyki i ich zażywanie. Narkomani traktowani są jako margines społeczny, powszechnie kojarzeni są z takimi pojęciami jak przestępstwa, kradzieże, przemoc, AIDS. Ale czy wiele ich różni od nałogowych palaczy, którymi często są ludzie powszechnie szanowani i uznawani za wielkich tego świata? Politycy, celebryci często wręcz obnoszą się ze swoim nałogiem, wypalone cygaro czy zażyta tabaka nie są uznawane za coś uwłaczającego godności, robią to publicznie, można powiedzieć wręcz, że jest to symbolem luksusu, a przecież uzależnia. Właściwie jedyną różnicą pomiędzy uzależnieniem od tytoniu i od narkotyków jest powszechna dostępność tego pierwszych. Zmiany biologiczne, zachodzące w organizmach, są identyczne.

Stopka autorska: tabakahttp://www.cygara-tyton.pl/pl/c/Tabaka/13

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz