Jeszcze kilkadziesiąt lat temu własnoręcznie projektowane torebki damskie uchodziły za emblemat młodzieżowej mody – na ulicy spotkać można wiele nastolatek paradujących z torebkami uszytymi z różnego typu materiałów. Najczęściej była to gruba bawełna, len albo płótno, choć widywano również sympatyczne „pluszaki” obszyte guzikami i różnego typu naszywkami. Owe rękodzieła nie wymagały jakieś szczególnej krawieckiej wprawy -wystarczył dostęp do maszyny szwalniczej i trochę manualnych umiejętności.
Obecnie każda pani w każdym wieku może pochwalić się niebanalną torebką. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by tworzyć własne unikalne kolekcje modeli wizytowych, czy casualowych. Wiele oryginalnych modeli można kupić w niezliczonych sklepach galanteryjnych, a nawet na zwykłych targowiskach. Jeśli zajęcie kolekcjonerskie mocno wciągnie, można nawet zdecydować się na kurs projektowania torebek, skierowany do przyszłych i obecnych projektantów i pasjonatów mody zainteresowanych tworzeniem własnych projektów, a także do osób, które traktują projektowanie jako dodatkowe hobby. Kursy takie organizowane są przy prywatnych uczelniach wyższych oraz przy okazji różnego typu festiwali w dużych miastach, promujących zwłaszcza kobiecą aktywność i przedsiębiorczość. Przyjęło się bowiem uważać, że torebki damskie mogą fascynować głównie kobiety, co wcale nie jest żadną regułą.
Kursy nie trwają długo, zwykle parę dni. Zajęcia dzielą się na dwa bloki: teoretyczny i praktyczny. W bloku teoretycznym uczestnicy dowiadują się, na czym polega kulturowy fenomen torebki. Poznają też podstawowe akcesoria, które będą wykorzystywane przy ręcznym wykonaniu tego typu produktu, m.in. zamki, zapinki, bigle i uchwyty. W części praktycznej powstaje projekt torebki w postaci szkicu lub rysunku. Potem następuje etap wykonawczy, w trakcie którego ma miejsce łączenie elementów ze sobą i praca ze skórą. Zadaniem uczestników jest samodzielny wykrój skory, następnie montaż poszczególnych elementów z podszewką włącznie oraz szycie i na końcu estetyczne wykończenie torebki.
Hobbystom i pasjonatom proponuje się różnego rodzaju materiały, np. filc, flizelinę, tkaniny i skórę ekologiczną. Ten ostatni termin to marketingowe określenie sztucznego materiału, czyli dermy lub skaju imitującego prawdziwą skórę. Zdarza się, że taki wyrób okazuje się równie trwały jak ten wykonany z naturalnego tworzywa. Obecnie trwa moda na ekologiczne dodatki galanteryjne, co tym bardziej stanowi zachętę do eksperymentowania ze sztucznymi materiałami. Na niektórych kursach z projektowania uczestnicy mogą dowiedzieć się jak wykorzystać do wykonania torebki tworzywa pochodzące z tzw. recyclingu. W internecie można obejrzeć, przykładowo, kolekcje ekologiczne inspirowane zużytymi puszkami aluminiowymi, T-shirtami oraz starymi modelami torebek, które przerabia się, by nadać im nowoczesny fason i design. Wyroby ekologiczne tego typu cieszą się porównywalnym zainteresowaniem, co imitacje prawdziwej skóry. Sekret tkwi bowiem w pomysłowym przetworzeniu i udanej kampanii marketingowej, by zainteresować ofertą jak najszersze grono klientek.
Stopka autorska: torebki damskie – http://torbi.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!