Sztuka feng shui w kuchni

Niemal każdy słyszał o feng shui – starożytnej praktyce planowania przestrzeni w taki sposób, by osiągnąć naturalną harmonię ze środowiskiem. Popularne jest urządzanie salonów i sypialni według zasad feng shui. Sztuka ta ma swoje zastosowanie również w kuchni.

Reklama

kuchniaWedług chińskiej filozofii planowania kuchnia stanowi serce domu. To pomieszczenie, w którym przygotowujemy posiłki dające nam siłę i energię. Niejednokrotnie traktuje się ją jako centrum życia domowego – stanowi miejsce najczęstszych spotkań z najbliższymi, w niej przyjmuje się gości. Wbrew pozorom kuchnia reprezentuje pierwiastek Yang, męską zasadę natury, aktywną i silną.

W feng shui jedną z podstawowych reguł jest zasada pięciu żywiołów budujących wszechświat: wody, ognia, drewna, metalu i ziemi. Ważne jest odpowiednie rozlokowanie ich w pomieszczeniu, by nie zakłócać właściwego przepływu energii. Odnosząc to do przestrzeni naszej kuchni, zlewozmywak nie powinien stać obok kuchenki, gdyż sprzęty te symbolizują przeciwstawne żywioły – ogień i wodę. Może powodować to kłopoty z elektrycznością. Najlepiej umieścić je po przeciwnych stronach pomieszczenia. Jeśli nie mamy takiej możliwości i kuchenka koniecznie musi stać obok zlewozmywaka wystarczy powiesić na ścianie między nimi jakiś drewniany przedmiot, co utworzy naturalną granicę miedzy ogniem i wodą oraz zachowa element naturalnego kręgu tworzenia (woda umożliwia powstanie drewna, z drewna powstaje ogień).

Pracę w kuchni ułatwi nam tzw. zasada trójkąta. Polega ona na rozmieszczeniu lodówki, kuchenki i zlewozmywaka tak, by tworzyły figurę trójkąta. Dzięki temu będziemy mieć łatwy dostęp do potrzebnych produktów i nasza praca będzie przebiegać sprawnie, bez zbędnego przechodzenia od jednego sprzętu do drugiego. Kuchenka według filozofii feng shui jest symbolem rodziny i ogniska domowego, dlatego wymaga szczególnej troski i pielęgnacji. Niewskazane jest by znajdowała się w pobliżu okna. Ważne, by stała przy solidnej ścianie, niesąsiadującej z łazienką – ma to zapewnić stabilność i trwałość rodziny.

Według feng shui kuchnia powinna być jasna i przestronna, dlatego ważny jest odpowiedni kolor ścian i oświetlenie, które może optycznie powiększyć każde pomieszczenie. Z gamy barw najlepsze są kolory ciepłe – żółty, beżowy, oliwkowy. Uwalniają pozytywną energię i świetnie współgrają z meblami kuchennymi, które według zasad powinny być wykonane z drewna. Nie wskazane są kolory ostre i intensywne jak np. czerwony.

Na parapecie warto ustawić kwiaty. Najlepiej niech będą to kolorowe kwiaty doniczkowe, symbolizujące wiosnę, odrodzenie i życie.

Stopka autorska: kuchni – http://www.kuchnieformat.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 3)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz