Jest to ostatni etap diety Dukana i jedyny, który nie ma ściśle określonego czasu trwania. Jest to propozycja odżywiania na resztę życia. Osoby, które wytrwale dążyły do wymarzonego celu i utraciły zbędne kilogramy, powinny zastosować się do zaleceń tej fazy, by nie zaprzepaścić efektów wielomiesięcznej pracy. Zaleceń nie jest dużo i biorąc pod uwagę wyrzeczenia, na jakie osoba otyła musiała się zdecydować, przechodząc przez każdy wcześniejszy etap diety, to są łatwe do zaakceptowania. Wystarczy tylko o nich pamiętać, a stosowanie nie przysporzy żadnych problemów. Przestrzeganie ich nie pozwoli na powrót utraconych kilogramów.
Zasady fazy ostatecznej stabilizacji
Kluczowym zadaniem tej fazy diety jest to, by utrwalona waga pozostawała pod stałą kontrolą. W tej kontroli najważniejsze jest to, by była ona na tyle dyskretna i delikatna, by można ją było zaakceptować na na bardzo długo, nawet do końca życia. Żeby tak się stało, trzeba przestrzegać trzech konkretnych zasad. Nie podlegają one żadnym negocjacjom. Należy się do nich stosować, jeśli waga ma pozostać na stałym poziomie. Mowa jest o proteinowym czwartku. Jest to jedyny dzień w tygodniu, w którym należy spożywać wyłącznie produkty białkowe z fazy ataku na tłuszcz. Kolejna zasada, której należało przestrzegać we wcześniejszych etapach, więc nie jest niczym nowym, to 20 minut marszu dziennie. Trzecią zasadą jest spożywanie trzech łyżek otrąb owsianych każdego dnia. Zasady, jak widać banalnie proste.
W jaki sposób odżywiać się w czasie trwania fazy ostatecznej stabilizacji?
Osoba, która schudła, na tym etapie diety jest już całkowicie niezależna. Oznacza to, że tylko od niej zależy, po jakie produkty sięgnie. Jeść można niemal wszystko, ale „powrót do wolności”nie oznacza „samowolki”. Zdrowe i racjonalne odżywianie, które miało miejsce w czasie wszystkich etapów, powinno być podtrzymane. Nie ma tu mowy o ograniczeniach i restrykcyjnych zasadach, ale niezwykle ważne jest, by nie pozwalać sobie na obżeranie się do woli i czym popadnie. Warto utrzymać wyrobione nowe nawyki żywieniowe i nie wracać do starych, które przyczyniły się do nadwagi. Spożywać więc należy duże ilości chudego nabiału. Dobrze, jeśli w jadłospisie już na zawsze pozostaną chude mięsa i ryby. Czego należy unikać? Tego, co przyczyniło się do tycia, czyli słodyczy, cukru, tłuszczu. Można pozwolić sobie raz na jakiś czas na zjedzenie porządnego słodkiego deseru, czy wypicie osłodzonej kawy, ale wszystko to powinno mieć granice i przebiegać pod stałą kontrolą.
Faza stabilizacji ma na celu utrzymanie odpowiedniej wagi. Jest to dobry program żywienia, który z powodzeniem może być stosowany przez resztę życia. Zasady, których trzeba się trzymać nie są trudne i nie sprawiają problemów, by w dalszym ciągu podtrzymywać dietę. Wiele osób, które schudły na diecie Dukana, przyzwyczaiło się do nowych nawyków żywieniowych i w dalszym ciągu je realizują. Niektórym z nich trudno jest się rozstać z pewnymi potrawami z dunkanowskiej kuchni i bardzo dobrze. O to w tym wszystkim chodzi.
Stopka autorska: dobry program żywienia – http://tylkodukan.pl/
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!