Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kaskach rowerowych

Kaski rowerowe wzbudzają sporo kontrowersji. O ile rowerzyści wyczynowi doskonale rozumieją, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest posiadanie kasku na głowie podczas jazdy, o tyle przeciętny użytkownik roweru często w ogóle nie przywiązuje wagi do tej kwestii. Zapytany o kask odpowie, że nie jest mu potrzebny, albo że się wstydzi, bo głupio w nim wygląda. Niektórzy podnoszą też argumenty bardziej racjonalne i dowodzą, że posiadanie kasku wprawdzie zmniejsza ryzyko urazu głowy, ale kosztem zwiększenia ryzyka urazu kręgosłupa, który przejmuje część obciążenia zamortyzowanego przez kask. Mimo wszystko fakt, że obecność kasku na naszej głowie może zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia nawet o 85%, daje do myślenia.

Reklama

Oczywiście producenci kasków rowerowych zdają sobie sprawę z krążących na temat ich produktów sprzecznych opinii i starają się wyjść im na przeciw. Dostępna w sprzedaży oferta kasków jest bardzo szeroka, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jeśli trochę poszperamy, z pewnością znajdziemy coś dla siebie.

Zgodnie z podstawową klasyfikacją, kaski rowerowe dzielą się na MTB/szosowe, BMX/Free Ride (tzw. orzeszki) oraz kaski Full Face. Mimo, że kaski MTB są przeznaczone do górskich wycieczek rowerowych, a kaski szosowe do jazdy po mieście, obydwa rodzaje są do siebie bardzo podobne i sprzedawcy często grupują je razem. Jedne i drugie cechują się dobrą wentylacją i chronią te same części głowy. Tego typu kaski rowerowe wykonuje się z twardego styropianu pokrytego sztucznym tworzywem, dzięki czemu są bardzo lekkie. W odróżnieniu od wersji szosowej, modele MTB mają też charakterystyczne daszki.

Kaski orzeszki są wykorzystywane do jazdy na BMX-ach, rolkach i deskorolkach. Ich zadaniem jest ochrona górnych, tylnich oraz bocznych części głowy. Kaski te są nieco cięższe od szosowych i nie słyną ze zbyt dobrej wentylacji. Mimo to chronią głowę znacznie skuteczniej niż kaski MTB i szosowe.

Wśród miłośników najbardziej ryzykownych sportów rowerowych (np. downhill) bardzo popularne są kaski Full Face, czyli zasłaniające całą twarz. Kask Full Face osłania najwięcej: nie tylko całą czaszkę, ale także szczękę. Odbywa się to jednak kosztem zawężonego pola widzenia, w związku z czym jazda w takim kasku po mieście nie miałaby sensu. Do kasków tego typu często zakłada się też gogle.

Dla prawidłowego działania kasku rowerowego bardzo istotny jest nie tylko właściwy wybór jego rodzaju, ale także dobranie odpowiedniego rozmiaru. Przednia część kasku powinna znajdować się tuż nad linią brwi, tak aby chroniąc czoło nie utrudniała widoczności. Pasek opinający kask wokół brody powinien pozwalać na ruszanie szczęką. Dlatego dobrze jest wybrać model o sprawnej regulacji obwodu i zapięcia. Kask powinien być mocno zapięty; jeśli pozwolimy sobie na luz pomiędzy głową a kaskiem, równie dobrze możemy zrezygnować z jego noszenia.

Co szczególnie ważne, kaski rowerowe nie powinny być używane po wypadku, ponieważ powstałe w nich uszkodzenia mogą zmniejszyć ich potencjał ochronny w razie kolejnej wywrotki.

Stopka autorska: http://www.bikemultisport.pl – kaski rowerowe

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz