Jak założyć własną firmę?

firmaWiele osób w młodym wieku, a więc w przedziale od 20 do 30 lat zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. W ciągu ostatnich kilku lat przepisy w naszym kraju zmieniły się w taki sposób, że są one znacznie bardziej przyjazne dla młodych przedsiębiorców. Przede wszystkim w ciągu dwóch pierwszych lat od otworzenia własnej firmy będziemy mieli możliwość skorzystania z ulgi na ZUS, dzięki czemu wysokość składki ograniczy się do zaledwie 250 złotych. Z tej ulgi skorzystać możemy, gdy zakładamy pierwszą firmę w ciągu ostatnich pięciu lat.

Reklama

Prowadzenie firmy wiąże się jednak również z innymi sporymi kosztami. Pierwszym z nich jest prowadzenie firmowego biura, które w trakcie miesiąca może generować co najmniej 1000 złotych brutto wydatków. Jeżeli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czyli tak zwane samozatrudnienie, to możemy skorzystać z usług biura wirtualnego. Polega to na tym, że wynajmujemy adres założycielski firmy, a także korespondencyjny, dzięki czemu nie musimy prowadzić własnego biura. Kolejnym punktem, w którym możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych jest księgowość. Biuro rachunkowe za wykonanie za nas papierkowej roboty przeważnie policzy sobie około 200 – 300 złotych w przypadku niewielkich firm. Możemy się jednak księgowością zająć samodzielnie. Istnieje wiele programów usprawniających prowadzenie księgowości. Możemy za ich pomocą nie tylko wystawiać faktury i inne dokumenty potwierdzające dokonanie transakcji, ale również analizować rozwój firmy na podstawie wykresów przedstawiających dochody i rozchody.

Założenie firmy może stać się dużo łatwiejsze, jeżeli uda nam się skorzystać z bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej lub  z Państwowego Urzędu Pracy. Aby je otrzymać musimy mieć dobry pomysł na rozkręcenie własnego biznesu, a także podstawową wiedzę teoretyczną z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii. Dotacje te mogą wynieść odpowiednio do 40 tysięcy złotych i do 20 tysięcy złotych, więc chyba warto poświęcić kilka dni na przygotowanie własnego biznesplanu. A może się uda?

Stopka autorska: faktury – http://faktura.info.pl/