Księgowość na miarę XXI wieku!

Czasy, kiedy w każdym przedsiębiorstwie zatrudniony był księgowy już dawno minęły. Doba komputeryzacji i cyfryzacji przyniosła ze sobą nowoczesne formy zarządzania firmą, w tym również księgowości. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie rachunków.

Reklama

Najczęściej ma to miejsce w przypadku mikro i małych firm, kiedy nie zatrudnia się pracowników i nie wykonuje się zaawansowanych, skomplikowanych operacji finansowych. Jeśli nasza działalność gospodarcza obejmuje tylko najprostsze czynności, typu kupno-sprzedaż, jeśli nie realizujemy złożonych transakcji, przy których tylko wykwalifikowany księgowy potrafiłby zachować ład i uniknąć błędów, zdecydowanie powinniśmy rozważyć samodzielne prowadzenie księgowości. Co zyskujemy przy takim rozwiązaniu? Na pewno oszczędzamy trochę grosza, nie musimy bowiem płacić za usługi księgowe zewnętrznej firmie rachunkowej, ani tworzyć w naszym przedsiębiorstwie nowego miejsca pracy dla osoby, która zajmowałaby się tylko księgowością.

Zanim jednak zaczniemy „bawić się” w buchaltera, zastanówmy się nad optymalnym oprogramowaniem do księgowości, aby jak najbardziej usprawnić ten proces.

Do wyboru mamy dwie opcje: albo kupimy własne oprogramowanie do księgowości i zainstalujemy je na swoim komputerze, albo skorzystamy z interaktywnych aplikacji, dzięki którym możliwe jest wykonywanie operacji księgowych online. Nie każdego jednak opcja prowadzenia rachunków przez internet satysfakcjonuje. Jeśli więc zdecydujemy się na zakup własnego software’u, warto wybrać taki program, który będzie ściśle dostosowany do naszej działalności. Po co bowiem wydawać pieniądze na zaawansowany pakiet z opcją wystawiania faktur VAT, jeśli, dajmy na to, w ogóle nie jesteśmy płatnikami VAT? Albo odwrotnie – jeśli mamy zamiar wystawiać zaawansowane faktury VAT, prowadzić rozbudowaną ewidencję towarów, nie możemy ograniczyć się do najprostszego programu do księgowości, ponieważ zwyczajnie nie spełni on potrzeb naszej firmy.

Znakomitym rozwiązaniem jest na przykład oprogramowanie do księgowości oferowane przez firmę Mega-Tech. Do wyboru mamy tutaj kilka różnorodnych pakietów aplikacji do rachunków i faktur, stworzonych w taki sposób, aby przedsiębiorca mógł uniknąć sytuacji, w której kupuje program niedostosowany stricte do jego biznesu. Jest tu zatem pakiet dla właścicieli firm, którzy zrezygnowali z bycia vatowcami, pakiet dla firm wystawiających faktury VAT z gospodarką magazynową, specjalny pakiet dla firm wystawiających faktury rolnikom ryczałtowym, itp.

Stopka autorska: Podjąłeś już decyzję? Jeśli tak, program do wystawiania faktur znajdziesz na przykład na tej stronie.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz