Jak wybrać program do faktur?

Współczesne firmy korzystają z wielu rozwiązań usprawniających ich pracę i pozwalających zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu. Wspomnieć w tym kontekście należy o programach do fakturowania cieszących się obecnie niemałym zainteresowaniem. Jeszcze nie tak dawno temu faktury miały postać druków wypełnianych odręcznie. Teraz o wiele prościej i wygodniej jest użyć do tego odpowiedniego programu.

Duży wybór, indywidualne potrzeby

W zakresie programów do faktur wybór jest aktualnie bardzo duży. Dostępne są zarówno warianty darmowe, jak i komercyjne. Program darmowy to na pewno spora oszczędność – zwłaszcza dla małej firmy dysponującej skromnym budżetem, lecz z drugiej strony trzeba się w tym przypadku liczyć z wieloma ograniczeniami, np. w zakresie edycji wydrukowanych faktur czy obsługiwanych typów sprzedaży. Nierzadko też dane kontrahenta trzeba wpisać ręcznie.

Generalnie rzecz biorąc, idealny program do fakturowania nie istnieje. Decydując się na skorzystanie z tego rozwiązania, należy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów. Oczywiście, zawsze jest to sprawa indywidualna – firma ma uwzględniać własne potrzeby oraz wymagania. Po pierwsze warto zastanowić się nad tym czy lepszy będzie program przeznaczony do zainstalowania na komputerze, czy online? Pierwsza opcja ma ten plus, że z programu można korzystać nawet, gdy jest przerwa w dostawie internetu, ale aktualizacje wiążą się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Z kolei programy online, np. Fakturownia aktualizują się automatycznie i są dostępne także poza biurem – wystarczy jedynie dostęp do internetu. Gorzej tylko, gdy sieć padnie bądź wystąpi awaria serwera obsługującego stronę programu.

Ważne kryteria

Dobry program do faktur powinien sprostać paru kryteriom. Jest wskazane, by umożliwiał wystawianie faktur nie tylko w języku polskim. Przydatna jest też opcja wysyłania faktur mailem czy też wystawiania cyklicznych faktur. Funkcjonalny program współpracuje z czytnikami kodów kreskowych oraz z kasami fiskalnymi. Jest nieskomplikowany w obsłudze i posiada przejrzysty interfejs. Umożliwia też wykonywanie analiz.

W sieci można znaleźć sporo porównań programów działających zarówno online, jak i dostępnych w wersjach desktopowych. Niezależnie od tego, na jaki program się zdecydujemy, pamiętajmy o dokumentowaniu wszystkich przychodów. Dzięki transparentności, firma będzie działała bez zarzutów, bez konieczności wizyt urzędu skarbowego.

Stopka autorska: np. Fakturownia – http://fakturownia.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz