Jak zostać księgowym/księgową?

Odpowiedzieć na to pytanie można bardzo szybko w kilku słowach, ale postanowiłem, że poświęcę temu tematowi dużo więcej miejsca i czasu.

Reklama

foto: Paper & Numbers by sanchezcl, on sxc.hu

Na początek myślę, że warto spojrzeć na to wszystko z punktu widzenia młodego człowieka, ba pokuszę się nawet o sformułowanie „dziecka”. Mając kilkanaście lat uczęszczając do szkoły podstawowej, bo na tym etapie kształcenia się skupie można zauważyć mocne i słabe strony danej osoby. Pierwsze lata szkoły są w stanie pokazać w czym jesteśmy dobrzy, czy bardziej leżą nam nauki ścisłe, czy może humanistyczne, a może przejawiamy zdolności artystyczne. Dokładnie ten etap życia warto szczególnie wziąć pod lupę będąc rodzicem, bo możemy ułatwić naszym pociechom łatwiejszy i przyjemniejszy start zawodowy w późniejszym życiu. Tak wczesne zauważenie zdolności z danej dziedziny u dziecka pomoże wyszlifować jego talent i pokierować go w dobrym kierunku ku lepszej przyszłości dla niego. W taki oto sposób młody człowiek od najmłodszych lat może być bardziej uczony pod kątem humanistycznym, technicznym, artystycznym. W ten oto sposób mogą pojawić się wykwalifikowani księgowi, prawnicy, adwokaci, lekarze i inni specjaliści.

Jeśli, natomiast rodzice nie zauważyli waszych zdolności, gdy byliście jeszcze dziećmi, a jesteście na takim etapie życia, że stoicie przed wyborem uczelni i kierunku, to sami musicie odpowiedzieć sobie na pytanie w czym najlepiej się czujecie. Jeśli przejawiacie zdolności rachunkowe, a księgowość was interesuje, to warto udać się na taką uczelnie, gdzie będzie oferowany kierunek finanse i rachunkowość. Po ukończeniu takich studiów i otrzymaniu tytułu magistra możecie przebierać w ofertach pracy, bo rynek potrzebuje księgowych i księgowe. Firmy zawsze będą zakładane przez przedsiębiorców, więc popyt na takie stanowiska będzie.

Warto oczywiście w trakcie studiów jak i po ich ukończeniu odbywać różne praktyki i staże w renomowanych biurach rachunkowych lub firmach, gdzie otrzymacie zatrudnienie na stanowisku księgowym. Pozwoli to wam się dokształcić i nabrać niezbędnego doświadczenia w praktyce, co przełoży się później na łatwiejsze znalezienie pracy.

W internecie można znaleźć wiele stron biur rachunkowych, więc możecie próbować pytać o praktyki lub staże. Wiadomo, że odzew może być bardzo różny, ale próbować zawsze warto. Liczy się to, aby udało wam się załapać na kilku miesięczne praktyczne douczanie w zawodzie. Pamiętaj że będąc studentem dużo łatwiej załapać się na praktyki lub staż, więc warto korzystać z takiej okazji.

Stopka autorska: księgowość – http://audytekspert.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz