Szacuje się, że na łuszczycę choruje od jednego do trzech procent ludzkości. Jest to całkiem pokaźny odsetek osób. Jednak nadal w społecznej świadomości pokutuje na temat tej choroby wiele mitów. Tak samo sprawa ma się z rozpoznawaniem choroby. Jeśli mamy świadomość, że w rodzinie jest łyszczyk – choroba jest szybciej diagnozowana. Jednak nadal zdarza się tak, że mija sporo czasu zanim chory uda się po dobrą diagnozę do dermatologa.
Zawsze konsultuj się ze specjalistą
Łuszczyca wbrew pozorom nie ma tak oczywistych objawów. Owszem – często choroba ma bardzo charakterystyczne objawy. Jednak zdarzają się i takie odmiany, które zdiagnozować poprawnie potrafi jedynie dermatolog. Właśnie dlatego tak ważne jest korzystanie z pomocy specjalisty i nie ograniczanie się jedynie do samodzielnie postawionej diagnozy.
Łuszczyca i jej najbardziej charakterystyczne objawy
Najbardziej charakterystycznym objawem łuszczycy są tak zwane blaszki łuszczycowe z łuską. Jednak nie ma reguły co do wielkości tych zmian. Zmiany takie mogą być spore i zajmować duże obszary plackowate na całym ciele czy też na głowie. Jednak u niektórych osób te zmiany są dość niewielkie.
Warto zaznaczyć, że łuszczyca charakteryzuje się także wyraźnym wyodrębnieniem zmian chorobowych od zdrowej skóry. Zmiany te (oprócz łuski) często występują w postaci czerwonych wykwitów na skórze. Jednak zmiany skórne mogą mieć różny wygląd i kolor, dlatego nie można sugerować się tym opisem. Jest to jedynie najczęściej występująca forma łuszczycy.
Rzadziej występujące objawy łuszczycy
Czasami bywa i tak, że łuszczyca objawia się również świądem zmian skórnych. Jednak to nie jest coś, czego doświadcza każdy łuszczyk. Stwierdzono, że świąd występuje częściej w przypadku nieleczonej łuszczycy. Właśnie dlatego tak ważne jest bycie pod opieką lekarza i nauczenie się odpowiedniego postępowania z łuszczycą.
Zdarza się i tak, że u niektórych łuszczyków męczy także uczucie pieczenia, czy też nawet i ból. Dzieje się tak przeważnie w najcięższych przypadkach łuszczycy. Ból najczęściej związany jest z łuszczycą stawową.
Postępowanie w przypadku łuszczycy
Jeśli zatem zauważasz na swojej skórze niepokojące zmiany – nie zwlekaj i udaj się do lekarza. Zwłaszcza jeśli w Twojej rodzinie były już przypadki łuszczycy. Pamiętaj jednak, że łuszczyca może ujawnić się także w którymś z kolei pokoleniu. Możemy nawet nie wiedzieć, że któryś z naszych przodków był łuszczykiem. A nawet jeśli okaże się, że nie jest to łuszczyca – zyskamy pewność odnośnie stanu naszego zdrowia.
Stopka autorska: luszczyce.pl – łuszczyca
Zostaw komentarz