Dlaczego wkrótce otrzymasz od banku kartę zbliżeniową?

Gdy jeszcze kilkanaście lat temu próbowano przekonać Polaków do funkcji, jakie oferują zwykłe karty bankomatowe, wielu z nas pukało się w czoło i z niedowierzaniem słuchało opowieści o powszechności tych kart na zachodzie Europy. Dziś nasze podejście zmieniło się diametralnie.

Reklama

karta bankowa

Wraz z upływem lat znacznie zmieniło się podejście Polaków do usług bankowych i wszelkich nowatorskich rozwiązań, jakie owe banki dla nas przygotowują. Hitem ostatnich miesięcy są wszelkiego rodzaju karty zbliżeniowe. Powodem znaczącego wzrostu ich użytkowników jest niewątpliwie zmiana podejścia banków do wydawania tych kart, czyli brak kosztów po stronie klienta.

Dziś każdy, otwierający darmowe konto bankowe może również bez opłat otrzymać kartę zbliżeniową w jednym z dwóch najpopularniejszych na świecie systemów kart płatniczych (Visa lub MasterCard).

Dlaczego systemy zbliżeniowe to przyszłość?

Może się to wydawać dziwne, jednak rozwój kart płatniczych wyznaczają nie same koncerny projektujące owe karty, a sieci sklepów wielkopowierzchniowych. W dobie liczenia każdej sekundy na obsłużenie klienta przy kasie, przyspieszenie procesu płatności za zakupy wydaje się konieczne.

Płatność kartą debetową i połączenie się terminalu z naszym kontem bankowym trwa czasem aż kilkanaście razy dłużej, niż sam proces zakupu (np. w przypadku kupna pojedynczego produktu). W związku z tym, płatność zbliżeniowa, w której nie musimy podawać kodu PIN, jest rozwiązaniem idealnym.

Bez PIN-u bezpiecznie?

Pytanie samo ciśnie się na usta – jaka karta do konta bankowego jest bezpieczniejsza? Przecież kod PIN zapisany jedynie w naszej pamięci jest chyba największym gwarantem bezpieczeństwa środków na naszym koncie osobistym.

Otóż równie bezpieczne, a nawet bezpieczniejsze jest korzystanie ze wspomnianej karty zbliżeniowej. Podczas transakcji bowiem, karta wysyła zakodowany skomplikowanym kluczem sygnał radiowy do terminala. Sygnał ten nawet jeśli zostanie przechwycony przez cyber-złodzieja, to i tak na nic mu się nie przyda. Kod taki bowiem nigdy się już nie powtórzy i nie może zostać wykorzystany do innej transakcji.

Jeśli zatem myślisz, że wciąż za 10 lat będziesz płacić w sklepie swoją starą kartą płatniczą- zdziwisz się. Sieci zklepów z całą pewnością wymuszą na operatorach kart debetowych i kredytowych szybkie wprowadzenie na rynek kart zbliżeniowych i zastąpienie nimi naszych starych plastików.

Stopka autorska: darmowe konto – http://darmowe-konta.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 9.0/10 (liczba ocen: 1)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    Słyszałem o urządzeniu, które na odległość potrafi sczytywać dane z takich kart. Nie jest to więc tak bezpieczne jak mogłoby się wydawać. Aby się zabezpieczyć przed taką ewentualnością są już specjalne etui na karty, np. Id Block. Dodatkowo technologia RFID spotykana jest w paszportach albo biletach komunikacji miejskiej. I będzie się to rozwijało. Żyjemy w czasach technologi bezstykowej, czy nam się to podoba czy nie.

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz