Lokata długoterminowa czy krótkoterminowa – jaką wybrać?

Jeszcze kilka lat temu długoterminowe depozyty, obejmujące co najmniej 12 miesięcy trwania inwestycji, cieszyły się największą popularnością wśród klientów, z uwagi na ich wysokie oprocentowanie. Miały one jednak swoje wady, w postaci braku dostępu deponenta do zgromadzonych na lokacie środków finansowych.

Reklama

świnka skarbonkaW zasadzie, lokaty na 12 czy 24 miesiące zostały skutecznie wyparte z rynku przez krótkoterminowe depozyty, tzw. lokaty bez podatku Belki. Były to lokaty na 1, 2 lub co najwyżej kilka miesięcy, które posiadały kapitalizację dzienną. Istniejąca Ordynacja podatkowa pozwalała klientom banków na omijanie konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych wypracowanych na lokacie. Od nowego, 2012 roku najprawdopodobniej lokaty antypodatkowe zostaną zlikwidowane. Zmieni się zasada naliczania podatku dochodowego. Tym razem zaokrąglane będą kwoty zysków z lokat nie do pełnych złotówek, ale do pełnych groszy.

Może to być szansa na powrót długoterminowych lokat bankowych. Jest to o tyle prawdopodobne, że eksperci wskazują na możliwość obniżek stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku. Jeśli do tego dojdzie, zmniejszy się oprocentowanie lokat. Aby uniknąć takiej sytuacji, opłaca się już dzisiaj otworzyć długoterminową lokatę o stałym, wysokim oprocentowaniu. Oferując klientom takie lokaty bankowe, jednocześnie banki gwarantują, że przez okres ich trwania odsetki od takich depozytów na pewno nie spadną. Jest to więc stabilna i trwała inwestycja dla klientów.

Wsparciem dla powrotu popularności lokat długoterminowych niewątpliwie będzie zmiana przepisów Ordynacji podatkowej. Zlikwidowanie lokat antybelkowych spowoduje poszukiwanie przez deponentów nowych możliwości inwestycyjnych. Jeśli lokaty długoterminowe zagwarantują stałe oprocentowanie, które na dodatek będzie atrakcyjne dla klientów, to szybko znajdą się na nie chętni.

Wybierając lokatę, obojętnie, czy jest ona długo czy krótkoterminowa, zawsze zwróćmy uwagę na termin inwestycji oraz gwarantowane przez bank oprocentowanie. Czasem bardziej opłacalne jest też założenie dwóch, albo trzech lokat na mniejszą kwotę pieniędzy, bowiem w przypadku wystąpienia nagłej sytuacji, w której konieczne będzie pozyskanie większych środków finansowych, wystarczy zerwać tylko jedną lokatę, nie tracąc przy tym odsetek od innych depozytów bankowych.

Stopka autorska: lokaty – http://www.elokaty.com.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz