przyczyny rosnącej popularności MDM

Z danych przedstawionych niedawno przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że zainteresowanie programem mieszkania dla młodych z każdym miesiącem konsekwentnie rośnie.

Reklama

mdmJak twierdzą specjaliści, powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Jednym z nich jest dołączanie do programu MDM kolejnych banków. Obecnie w programie uczestniczy aż 10 instytucji kredytujących, przyjmujących wnioski o rządowe wsparcie. Ostatnią instytucją, która poszerzyła swoją ofertę o kredyty hipoteczne wspierane środkami z programu MDM był Euro Bank. Rozszerzająca się lista banków uczestniczących w programie generuje coraz większą konkurencję, której owocem są coraz atrakcyjniejsze warunki kredytów.

Bardzo istotny wpływ na wzrost zainteresowania programem mieszkania dla młodych miało również podwyższenie limitów cenowych w wielu miastach. Dzięki temu oferta mieszkań z rynku pierwotnego, które mogą być dofinansowane ze środków rządowych znacznie się powiększyła. Wystarczy spojrzeć na liczby. W miastach, w których limit cenowy wzrósł, nastąpił dynamiczny wzrost liczby mieszkań dostępnych w ramach programu MDM.

W zestawieniu opublikowanym przez portal rynekpierwotny.com porównano ilość mieszkań dostępnych w ramach rządowego wsparcia w październiku i kwietniu 2014 roku. Spójrzmy zatem na te wyniki i spróbujmy wyciągnąć z nich wnioski.

Najwyższymi wynikami mogą pochwalić się takie miasta, jak Wrocław, w którym wartość zmian sięgnęła 159 %, Kraków z wynikiem 110 %, Katowice – 85 %. Nieco poniżej czołówki uplasowały się Warszawa – 59 %, Poznań 53 % i Gdańsk zaledwie 16 %. Najgorzej wypadła w tym rankingu Łódź, tam bowiem ilość dostępnych mieszkań w ramach MDM spadła aż o 27 %.

Mieszkania dla Młodych to rządowy program, który ma za zadanie wspierać osoby w wieku do 35 lat w zakupie pierwszej nieruchomości na rynku pierwotnym. Z pomocy mogą skorzysta zarówno osoby pozostające w związku małżeńskim, jak i single. Warto wiedzieć, że posiadanie dzieci pozwala na uzyskanie większej kwoty dopłat. Dodatkową pomoc przewidziano również w rodzinach, które korzystały z programu MdM, w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko. Dopłata jest liczona jako iloczyn powierzchni w m2 kupowanego mieszkania lub domu (ale nie więcej niż 50 m2) i wskaźnika, który ogłasza dla danej lokalizacji Bank Gospodarstwa Krajowego.

Stopka autorska:

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz