Mimo tego, że program Mieszkania dla Młodych to spore ułatwienie w procesie zaciągania kredytu, to często zdarza się że młodzi ludzie nie posiadają jeszcze wystarczającej zdolności kredytowej, aby móc nabyć pierwsze mieszkanie. Istnieje na szczęście pewien sposób na rozwiązanie tej sytuacji.
W zaciągnięciu kredytu mogą pomóc najbliższe osoby. Wystarczy, że przystąpią one do umowy kredytu wraz z młodymi. Taki scenariusz możliwy jest jednak tylko wtedy, kiedy te osoby same posiadają wystarczającą zdolność kredytową.
Podstawa prawne tego rozwiązania zawarta jest w art. 6 pkt 3 ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania (Dz. U. z 2013 r., poz. 1304), który stanowi, że:
Jeżeli w ocenie instytucji kredytującej nabywca, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie będzie posiadał zdolności kredytowej w rozumieniu art. 70 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 1376, z późn. zm.6)) „do umowy kredytu mogą przystąpić zstępni, wstępni, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, ojczym, macocha lub teściowie nabywcy.
Tutaj pojawia się jednak kolejne uzasadnione pytanie, które brzmi: Czy dodatkowy kredytobiorca stanie się współwłaścicielem mieszkania? Otóż nie – wymienione w art. 6 osoby jedynie wspomagają zdolność młodych. Oznacza to więc, że nie nabywają one żadnych praw do zakupionej nieruchomości.
Nie jest również prawdą, że osoby wspierające młodych muszą spełniać warunek wieku do 35 lat, który przewidziany jest w stosunku do młodych. Ich funkcja ogranicza się bowiem jedynie do uzupełnienia zdolności kredytowej faktycznego kredytobiorcy oraz przyszłego właściciela mieszkania. Osoby te nie są więc bezpośrednimi beneficjentami środków rządowych.
Jak zatem widać możliwa jest opcja zaciągnięcia kredytu hipotecznego w programie MDM z udziałem rodziców. To bardzo kusząca alternatywa dla każdego, kto nie ma jeszcze wystarczającej zdolności kredytowej, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny. Współkredytobiorca to również dobry pomysł na wynegocjowanie przyzwoitych warunków kredytowych, o które nie łatwo samemu. Pamiętajmy, że mniejsze oprocentowanie i lepsze warunki spłaty to wymierna korzyść dla naszego portfela. Pożyczka mieszkaniowa zaciągnięta wraz z rodzicami nie oznacza również że część praw własnościowych przejdzie w ręce osób trzecich.
Stopka autorska: w naszym serwisie mieszkaniadlamłodych.com znajdziesz o wiele więcej przydatnych informacji
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!