Handmade – dobry biznes dla kobiet

Handmade, w odmienny sposób rękodzieło. Wedle definicji to towary robione metodą nieprzemysłową. Mają znamiona artystyczne, zazwyczaj uwzględniają pierwiastki regionalne, charakterystyczne dla kultury, w której powstawały.

Reklama

niciW naszym kraju, nierzadko to po prostu pomysł na firmę, w dodatku zdominowany przez kobiety. Zostawiają one pracę w firmach dla rozkręcania własnej działalności. Wykorzystują to co otrzymały w naturze, czyli talent. Często zostaje zadane pytanie – Czy da się na tym zarobić?

Biznesów o kierunku handmade jest w Polsce bardzo dużo. Związane jest to z małymi wydatkami na rozpoczęcie owej działalności. Takie rękodzieła można kreować wręcz w domu, bez obowiązku kupna wysokospecjalistycznego i drogiego oprzyrządowania. Półfabrykaty, z których powstają wyroby są powszechnie dostępne i niedrogie. Sprawiło to, że na rynku zrobiło się gęsto i konkurencja jest niemała. Tylko kontrastujące na tle innych pomysłów, rękodzieła mają możliwość na sukces.

Czy konsumenci chcą kupować rękodzieła?

W naszym kraju, konsumenci znudzeni już są masowo osiągalnymi artykułami, które może  sobie kupić każdy. Coraz częściej szukają wyjątkowych i rzadkich artykułów. Na przykładzie takiego tupu biznesu widać ponadto, jak zmienił swoje zachowania polski klient. Jeszcze kilka lat temu nastawiony głównie na cenę, w dobie obecnej poszukujący niepospolitych marek, z którymi się upodabnia i jest w stanie za nie zapłacić więcej.

Następną zaletą biznesu handmade jest to, że zbyt rozgrywa się zazwyczaj w internecie. Jedyne co trzeba wykonać to uruchomić sklep internetowy. Nie trzeba wynajmować powierzchni biurowej, zatrudniać do pracy pracowników itp. To kolejny fakt świadczący o małych kosztach związanych z prowadzeniem firmy. Dodatkowym plusem sklepu internetowego jest nieograniczona geograficznie liczba kupujących. Wszyscy ludzie na świecie posiadający wgląd do Internetu mają możliwość skorzystania z propozycji.

Jakie wyroby handmade są dostępne na rynku?

Najbardziej popularna jest ceramika artystyczna, biżuteria tkaniny ozdobne, galanteria i ubrania. Lecz tak naprawdę można dostać niemalże wszystko o czym się marzymy. Większość, imających się rękodziełem z ochotą podejmuje zlecenia indywidualne i wykonuje zaprojektowane przez kupującego dzieła na zamówienie.

Jakimi technikami wytwarzane są artykuły rękodzielnicze?

Najpowszechniejsze i z reguły wykorzystywane do kreowania np. tkanin ozdobnych czy ubrań są robótki ręczne na drutach lub szydełku. Inną interesującą procedurą jest fusingu. Wykonuje się nią prace ze szkła. Ta niejasno brzmiąca nazwa to nic innego jak topienie szkła w bardzo wysokiej temperaturze. Części szkieł kolorowych i bezbarwnych umieszczane są na manualnie opracowanych formach i roztapiane w piecu o temperaturze około 700 stopni. Stosowane są również domieszki, takie jak barwniki do szkła, opiłki metali, minerały. Ręcznie wykonywane formy w powiązaniu z dodatkowymi materiałami powodują, że stworzone dobra to prawdziwe dzieła sztuki. Bardziej znaną techniką jest decoupage, czyli wycinanie układów z papieru i wklejanie ich na różne przedmioty w taki sposób, aby wyglądały jak malowane. Tą metodą dekorowane są takie rzeczy jak doniczki, pudełka butelki, ubrania, wazony, talerze itp. Dobrze jest wykorzystywać przeróżne odcienie i motywy. Zwykle pojawiającymi się motywami są szablony ludowe, a także rośliny, tak samo popularne są tematy abstrakcyjne.
Jak łatwo zauważyć handmade może się stać ciekawym planem na zapełnienie wolnego czasu, poszerzanie swoich zdolności, hobby czy wprost na zarabianie. Niezwykle budujące jest to, iż coraz to więcej kobiet w Polsce się tym para, postawiło na swój biznes i nierzadko odnosi duże sukcesy.

Stopka autorska: rozsądnie.pl – handmade

 



Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz