Dobrze dobrana książka to najlepszy prezent

Wszyscy dobrze wiemy jak trudno jest czasami obdarować bliskich czymś, co się im naprawdę spodoba. Większości z nas święta Bożego Narodzenia zapewne kojarzą się nie tyko z miłą rodzinną atmosferą, ale także ze stresem związanym z doroczną gonitwą po sklepach w poszukiwaniu idealnego prezentu. W wielu przypadkach nasz wybór trafia na książki. Zakup książek to naprawdę dobre wyjście ze świątecznej opresji, szczególnie, że (podobnie jak w przypadku dobrych filmów czy płyt z muzyką) ciekawych książek nigdy nie można mieć zbyt wiele. Pojawia się tylko pytanie, co i dla kogo wybrać, by była to lektura interesująca, rozwijająca, a jednocześnie niezbyt ciężka czy przytłaczająca. Cóż, uniwersalnych typów nie ma, ale mamy parę propozycji.

Reklama

Dla taty, dziadka, męża i brata

Panowie zazwyczaj gustują w bardziej ,,przyziemnych”, poważniejszych kwestiach niż panie. Bez względu na indywidualne preferencje, nie ma chyba taty czy dziadka, którego nie zainteresowały dobra książka wojenna czy też inteligentny kryminał. Jeżeli chodzi o to pierwsze, to od lat prym wiedzie Norman Davis i jego niesamowicie skrupulatne książki na temat drugiej wojny światowej i polityki europejskiej. Jego Boże igrzysko, Europa między wschodem a zachodem czy Europa walczy 1935-1945. Nie takie proste zwycięstwo, to już klasyki, które z pewnością przypadną do gustu najbliższym mężczyznom. Jeżeli natomiast chodzi o kryminały, to zachęcamy do tego by, zamiast kupować kolejny modny skandynawski przebój, sięgnąć do rodzimej literatury, zwłaszcza do twórczości Marka Krajewskiego. Poświęcone okrutnym przestępstwom w dawnym Wrocławiu i Lwowie sagi, dostarczają naprawdę mocnych, męskich emocji.

Dla mamy, babci, żony i siostry

W poszukiwaniu ciepłych, kojących ale też prawdziwych i życiowych opowieści, które tak doceniają polskie czytelniczki, powinniśmy się udać w okolice sklepowych półek oznaczonych nazwiskami wielkiej trójcy pisarskiej, czyli pań Szwaji, Kalicińskiej i Grocholi. Nie ma zbyt wielu czytelniczek, które nie śmiałyby się i nie płakały przy słodko-gorzkich opowieściach Moniki Szwaji, takich jak Romans na receptę czy Stateczna i postrzelona. Małgorzat Kalicińska uwiodła za to swoje czytelniczki sagą o rozlewisku, a telewizyjna adaptacja jej książek, zaczynająca się od Domu nad rozlewiskiem, wciąż zjednuje jej kolejne czytelnicze fanki. Z pewnością wiele pań chętnie znajdzie pod choinka także jej Lilkę, Irenę czy Fiołki na trzepaku. Jest ona także jednym z autorów Nowych Polskich Wigilii w opowiadaniach, tematycznie związanych z nadchodzącymi świętami. Wreszcie, warto się także pochylić nad klasyką polskiej literatury kobiecej, czyli nad Katarzyną Grocholą. Jej powieści, na przykład Ja wam pokażę, Nigdy w życiu czy Osobowość ćmy, to podarunkowe przeboje nie tylko na święta.

Bardzo kobiecym, choć może zdaniem niektórych, zbyt stereotypowym prezentem, okazać się mogą również książki kucharskie. My uważamy, że nadają się one zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet, ponieważ obecnie tak samo jak wszyscy jedzą, także wszyscy gotują. W tej dziedzinie nie ma chyba większego kulinarno-pisarskiego autorytetu niż sławna Nigella Lawson. Jej książki od lat należą do księgarnianych bestsellerów. Obecnie na sklepowych półkach znaleźć można m.in. takie tytuły jak Nigella ekspresowo, Nigella gryzie, Jak zostać domową boginią czy oczywiście Nigella świątecznie. Z boską Nigellą po prostu nie można nie trafić ani w kulinarne, ani w czytelnicze gusta.

Stopka autorska: książki – http://szczere-recenzje.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz