Różnice pomiędzy badaniem technicznym a przeglądem okresowym pojazdu

Istnieje wiele różnic pomiędzy badaniem technicznym i przeglądem okresowym pojazdu. Mimo to wielu kierowców nadal błędnie uważa, że są to identyczne czynności. Jak można odróżnić badanie techniczne od przeglądu okresowego naszego samochodu?

Reklama

tablice rejestracyjne Przede wszystkim badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe i polega na sprawdzeniu stanu technicznego naszego auta pod kątem dopuszczenia go do ruchu drogowego. Badania techniczne wykonuje się w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów. Natomiast przegląd okresowy stanowi zalecaną przez producenta danego samochodu wizytę w serwisie samochodowym (najczęściej w autoryzowanych stacjach obsługi) i jest ona zależna wyłącznie od kierowcy (nie jest wymagana). Wizyta ta ma na celu sprawdzenie i ewentualną wymianę poszczególnych części eksploatacyjnych wraz z płynami oraz przebadanie stanu technicznego naszego samochodu.

Z badania technicznego zwolnione są nowe, fabrycznie wyprodukowane samochody posiadające homologację – takie pojazdy swoje pierwsze badanie techniczne przejdą dopiero po 3 latach od momentu rejestracji. Natomiast dopuszczenie do ruchu drogowego wszystkich pozostałych pojazdów zależne jest właśnie od pozytywnego przejścia badania technicznego.

Jakie warunki musi spełnić nasze auto, aby prawidłowo przebrnąć przez badanie techniczne? Zakres tego badania jest indywidualnie określony dla poszczególnych typów pojazdów i zawarty jest w polskim prawie, a konkretnie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. W przypadku samochodów osobowych badanie techniczne pojazdu obejmuje:

• Identyfikację pojazdu (sprawdzenie czy VIN zgadza się z dowodem rejestracyjnym)
• Sprawdzenie obecności dodatkowego wyposażenia (auta z instalacjami gazowymi podlegają dodatkowym regulacjom)
• Sprawdzenie stanu i prawidłowości działania: ogumienia, oświetlenia, hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia, nadwozia, układu wydechowego, silnika, elementów bezpieczeństwa oraz dodatkowego wyposażenia (trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy).

W przypadku, gdy samochód pozytywnie przejdzie wszystkie fazy badania technicznego, wówczas możliwe jest jego dopuszczenie do ruchu drogowego. A co się stanie, jeśli nasz pojazd nie spełnia określonych norm? Wówczas jego dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, a kierowca otrzymuje tymczasowy dokument, który obliguje go do usunięcia wszelkich usterek, poprzez które dowód został zatrzymany. Dokument ten jest ważny przez 14 dni. Gdy uda nam się usunąć usterki wówczas ponownie udajemy się na badanie techniczne i wówczas sprawdzane zostają wyłącznie te elementy, przez które nasz samochód poprzednio nie otrzymał pozytywnej decyzji. Jeśli chodzi o koszty badania technicznego to wynoszą one 100 zł dla samochodu osobowego oraz 162 zł dla auta osobowego wyposażonego w instalację LPG/CNG.

Natomiast jeśli chodzi o przegląd okresowy, to jest on wyłącznie zalecany, a nie wymagany przez producenta samochodu. Podczas przeglądu okresowego dokładnie sprawdzane i w razie konieczności wymieniane są części i płyny eksploatacyjne. Przy podstawowym przeglądzie okresowym wymieniane są olej wraz z filtrem oleju. Reszta uzależniona jest od danego koncernu samochodowego, przebiegu oraz stanu poszczególnych części. Jednak najczęściej podczas przeglądów okresowych sprawdzane i w razie potrzeby wymieniane są filtry samochodowe, świece zapłonowe, części układu hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz części zawieszenia. Cena przeglądu okresowego uzależniona jest od marki, regionu w jakim dokonywany jest przegląd oraz ilości wymienionych płynów i elementów.

Stopka autorska: Przy współpracy z pracownikami giełdy AutoParto.pl

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz