Skąd się wziął ruch lewostronny?

W Polsce jak wiadomo obowiązuje ruch prawostronny. Jest to zasada, która nakazuje pojazdom poruszać się po prawej stronie jezdni. Po prawej stronie są też ustawione znaki drogowe, które informują poruszających się o zasadach panujących na jezdni. Jednak nie jest to stałą regułą na całym świecie i możemy się zdziwić, kiedy przebywając na przykład w Wielkiej Brytanii zobaczymy samochody poruszające się po lewej stronie drogi.

Reklama

londyńska taksówkaRuch lewostronny, czyli reguły, które nakazują pojazdom poruszać się po lewej stronie jezdni, obowiązują w niewielu państwach na świecie. Samochody jeżdżące po lewej stronie jezdni możemy spotkać w Japonii, a także w Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji także w państwach będących jej byłymi koloniami m. in. na Cyprze, Malcie, w Irlandii, Australii, a także Nowej Zelandii, Samoa, Indiach, Pakistanie oraz Sri Lance. Gibraltar, jako jedyny z byłych kolonii brytyjskich, odrzucił ruch lewostronny w 1929 r.

Zasada ruchu lewostronnego podobno pochodzi jeszcze z okresu starożytności. Natomiast w średniowieczu została uregulowana prawnie przez znanego papieża Bonifacego VIII, który zarządził, że pielgrzymi mają poruszać się z lewej strony drogi. Lewostronny ruch służył także wojownikom, bowiem zabezpieczał ich przed niespodziewanym atakiem napastników trzymających broń w prawej ręce.

W Japonii, zwanej Krainą Kwitnącej Wiśni, ruch lewostronny wprowadził dekret cesarski  z początku siedemnastego wieku. Miał on na uwadze to, żeby samuraje noszący broń po lewej stronie nie zawadzali o siebie w wąskich, japońskich uliczkach. Inna teoria głosi, iż osoba, która prowadziła pojazd konny mogła łatwiej i dużo wygodniej pozdrawiać mijające ją osobę podnosząc prawą rękę do góry, a lejce trzymając w lewej.

Europa swoje odejście od ruchu po lewej stronie zawdzięcza dla Francji. Wiele legend głosi, iż to zasługa Napoleona, który chciał w taki sposób wywołać zamęt w szeregach wojsk nieprzyjaciół poruszających się lewostronnie. Inni natomiast głoszą, iż ruch prawostronny był bardziej wygodny dla leworęcznego cesarza. a jeszcze inni, że zrobił to na złość dla Bonifacego VIII. Tak czy tak, to głównie dzięki Francji mamy obecnie ruch prawostronny prawie w całej Europie.

Stopka autorska: znaki drogowe – http://moto.money.pl/znaki-drogowe/

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz