Rolą systemu kontroli dostępu jest ograniczenie wstępu do określonych miejsc lub pomieszczeń osobom niepożądanym. Jest on również elementem elektronicznego systemu zabezpieczeń i stanowi bardzo ważne uzupełnienie standardowego systemu sygnalizacji włamania lub napadu.
Podstawą działania systemu, w którym występuje kontrola dostępu jest konieczność autoryzacji użytkowników, umożliwia to regulowaniem przepływu osób w firmie, swobodne wyznaczenie miejsc z powszechnym dostępem i miejsc, do którego może wejść tylko określony personel posiadający autoryzację. System może zostać zintegrowany z systemem alarmowym lub np. pożarowym. Wejścia mogą być wtedy rejestrowane i można wtedy kontrolować, regulować przejścia w budynku w przypadku wystąpienia pożaru, napadu lub włamania.
Podstawowym sposobem autoryzacji, najprostszym i bardzo powszechnym z uwagi na wygodę jest dostęp po podaniu określonego kodu. Polega na zamontowaniu w drzwiach zamka szyfrowego, natomiast zwolnienie następuje po wprowadzeniu określonej kombinacji cyfr. Jest to najniższy poziom zabezpieczeń. Kolejnym stopniem, w którym występuje kontrola dostępu jest poziom średni. Polega na zastosowaniu kart kodowych, mogą to być karty plastikowe z nadrukiem kodu paskowego, karta zbliżeniowa, karta magnetyczna lub karta chipowa. Użytkownik, aby dokonać autoryzacji musi zbliżyć kartę do czytnika w zamku. W systemach kontroli dostępu można zastosować wysoki poziom zabezpieczeń oparty na cechach biometrycznych. Z uwagi na wysokie koszty rzadko stosowany, są to np. czytniki odcisków palca, geometrii dłoni, tęczówki lub siatkówki oka, głosu, rysunku żył lub DNA.
Możliwe i popularne jest też łączenie poziomów, np. aby w dostać się do pomieszczenia należy posiadać kartę kodową oraz znać określoną kombinację kodu.
Wszystkie metody kontroli dostępu wymagają odpowiednich urządzeń wejściowych to jest skanerów, klawiatur lub czytników oraz urządzeń wykonawczych takich jak zamki i rygle elektroniczne, które fizycznie blokują możliwość otwarcia przegrody. W większych jednostkach lub zespołach bardzo korzystne i dające duże możliwości jest połączenie punktów w jeden system informatyczny, umożliwiający śledzenie ruchu po obiekcie autoryzowanych jednostek.
Kontrola dostępu może posłużyć również w codziennym życiu zakładu pracy, można ją wykorzystać do kontroli czasu pracy pracowników i ściśle kontrolować czas przebywania pracowników na terenie zakładu pracy.
W celu zwiększenia funkcjonalności w bardziej restrykcyjnych systemach istnieje możliwość zastosowania systemów zabezpieczonych przed ponownym wykorzystaniem klucza do wejścia przed opuszczeniem strefy chronionej za pomocą tego klucza.
Systemy są stosowane powszechnie w firmach i korporacjach, w szpitalach i urzędach lub innych budynkach użyteczności publicznej, w szkołach oraz w miejscach gdzie organizowane są imprezy masowe. W strategicznych zakładach – elektrowniach, kopalniach czy też budynkach najwyższej administracji państwowej. Czym konieczny jest wyższy poziom bezpieczeństwa tym zabezpieczeń musi być więcej a ich poziom musi być dobrany adekwatnie do potrzeb, aby nie utrudniać poruszania się po strefie wydzielonej osobom posiadającym autoryzację.
Stopka autorska: Kontrola dostępu – http://www.genway.pl
Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!