Wiejskie wesele na wschodzie Polski

Województwo lubelskie kojarzy się głównie ze ścianą wschodnią Polski, czyli tą biedniejszą. Tymczasem to właśnie w Lublinie i Chełmie jak grzyby po deszczu wyrastają domy weselne, które gwarantują świadczenie kompleksowych usług w zorganizowaniu ślubu i wesela.

Reklama

weseleKtoś mógłby pomyśleć, że na terenach wiejskich panuje bieda, a zwyczajnego rolnika nie stać na profesjonalnego organizatora wesela. Tymczasem jest na odwrót. W najbardziej popularnych domach weselnych trzeba czekać na zorganizowanie wesela aż rok! W tym regionie zamiast zaczynać od ustalenia daty ślubu w kościele czy też Urzędzie Stanu Cywilnego, najpierw należy się udać do wybranego domu weselnego, aby dowiedzieć się jakie terminy są wolne i dopiero wtedy można udać się do instytucji, w której planowany jest nasz ślub.

Lublin czy Chełm to najpopularniejsze miasta w tym regionie, w których organizowane są huczne wesela w domach weselnych. Jednakże województwo lubelskie znane jest także z rozległych terenów wiejskich, a także z tej tradycji. Wiejskie wesele wcale nie musi być gorsze niż wesele zorganizowane w mieście, w renomowanym hotelu z cateringiem w stylu śródziemnomorskim. Tradycyjna polska kuchnia także oferuje wiele smacznych potraw, które każdy lubi. Ponadto wiejskie wesele jest zwykle tańsze niż zabawa organizowana przez dom weselny w jakimś popularnym miejscu. Po pierwsze na wiejskie weselisko zjeżdża się zwykle sama rodzina i znajomi, którzy przywożą ze sobą świeżo upieczone ciasta i różne alkohole. Ponadto na wsi bardzo często można kupić w przystępnej cenie od gospodarzy kury na rosół, czy nawet ktoś z rodziny mieszkającej na wsi zabije własną hodowlaną świnię, która będzie stanowić obiad dla wszystkich zgromadzonych gości.

Wesele na wsi zwykle trwa kilka dni lub nawet kilka tygodni w zależności od tego ile czasu mogą na nie przeznaczyć zgromadzeni i ile jedzenia przywiozą ze sobą, czy też ile zwierząt hodowlanych gospodarz zechce poświecić na dania główne. Jednakże wiejskie weselisko jest symbolem hucznej imprezy i tak też zwykle jest, ponieważ na wsi nikt nie krępuje się głośno i szumnie bawić, a i o alkohol nie trzeba się martwić bowiem w zwyczaju jest, że goście przywożą skrzynki z napojami alkoholowymi jako dar dla gospodarza zabawy. Problemem może być zespół muzyczny, bowiem nie każdy zespół może grać na jednym weselu przez tydzień. Zwykle zespół muzyczny wynajmowany jest na weekend.

Stopka autorska: zespół muzyczny – http://artelis.pl/artykuly/38892/zespol-muzyczny-podstawa-idealnej-imprezy

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz