Białowieża – czym przyciąga turystów?

Z czym się nam kojarzy Białowieża. Oczywiście przede wszystkim z Białowieskim Parkiem Krajobrazowym. Specery pięknymi szlakami Puszczy Białowieskiej oraz możliwość oglądania potężnego ssaka od lat przyciągają turystów zarówno z Polski, jak i z całej Europy. Ale kto koncentruje się tylko na wędrówkach po lesie może stracić wiele inncyh cennych miejsc, które warto zobaczyć odwiedzając Białowieżę.

Reklama

Puszcza Białowieska i Rezerwat Pokazowy Żubrów

Puszcza Białowieska

Wędrowanie szlakami lasu pierwotnego to bardzo kusząca propozycja, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie przyrodę i nietknięte przez cywilizację, tajemnicze zakątki (których niestety jest w naszym kraju coraz mniej). Ciekawe miesjca, do których warto dotrzeć to m.in.:

– Szlak Dębów Królwskich i Książąt Litewskich – ścieżka edukacyjna powstała w roku 1979. Szlak prowadzi wzdłóż kilkudziesięciu dębów w wieku od 150 do 500 lat, którym nadano imiona któlów Polski i książąt Litewskich.
– Miejsce Mocy – starosłowiańskie miesjce kultu. Odwiedzane chętnie przez turystów ze względu na bogatą florę.
– Kładka Żebra Żubra – ścieżka edukacyjna powstała w roku 1980. Biegnie ona wzdłuż pomnikowych drzew, prze podmokłe lasy gospodarcze.

Oczywiście największym symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. Wędrując szlakami Puszczy nie będzie nam łatwo go wytropić, choć o pomoc można poprosić mieszkańców tych okolic. Z pewnością chętnie pomogą w spełnieniu marzenia, by zobaczyć na włsane oczy żubra w naturalnym środowisku. Dużo prostrzym sposobem na spotkanie się z żubrem jest jednak odwiedzenie Rezerwatu Pokazowego Żubrów. W rezerwacie znajdują się też inne zwierzęta, np. jelenie, łosie, sarny czy żubronie.

Park Pałacowy

To bardzo malowicze miejsce, świetnie nadające się na długie, romantyczne spacery. Szczególnie pięknymi widokami można napawać się wczesną wiosną, gdy roślinność budzi się do życia lub jesienią, gdy drzewa i krzewy okrywają się najróżniejszymi barwami. Park Pałacowy został założony w roku 1895, według projektu Walerego Kronenberga, w stylu angielskim. Park stanowił otoczenie Pałacu Carskiego, który niestety nie zachował się do naszych czasów. Na terenie parku znajduje się zabytkowy dworek, obelisk upamiętniający polowania króla III Sasa z roku 1752 oraz inne zabytkowe zabudowania. Park jest naprawdę piękny i ciekawie komponuje się z otoczeniem Puszczy.

Muzeum Przyrodniczo – Leśne Białowieskiego Parku Narodowego

Jest to jedno z najnowocześniejszych tego typu obiektów w naszym kraju. Wystawy są wzbogacone o prezentacje multimedialne. W muzeum można zapoznać się nie tylko z bogactwem flory i fauny Puszczy, ale także poznać naturalne procesy zachodzące w przyrodzie oraz działalność człowieka związana z tym regionem.

Białowieża to niesamowite miesjce. Przez wieki ścierały się tu różne kultury, obyczaje i narodowości. Dzięki temu powstał tu niepowtarzalny klimat, klimat który trzeba poczuć samemu.

Stopka autorska: Leśniczówka „U Jasia i Małgosi”

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz