Domy szkieletowe – na tak i na nie

dom szkieletowyDomy to całe spektrum technologii i rozwiązań. Dobrze wiedzieć, spośród czego się wybiera. Bo o ile dla jednych dom szkieletowy będzie rozwiązaniem idealnym, dla innych może oznaczać problemy.

Szkielet jest prosty. Jest też tani i bardzo szybko powstaje. A kiedy jest już gotowy, można go równie szybko wykończyć i umeblować. Domy szkieletowy to niezłe rozwiązanie dla tych, którzy chcą wprowadzać się szybko i nie dysponują zbyt dużym zasobem środków finansowych.

Na czym polega ta technologia? Wynajęta ekipa przywozi szkielet wykonany wcześniej w zakładzie produkcyjnym i łączy go z fundamentami. Kiedy szkielet jest postawiony, przestrzenie między jego elementami wypełniane są poprzecznymi i pionowymi palami, do których później przytwierdzane są płyty i części elewacji. Przestrzenie wewnątrz ścian wypełniane są wełną mineralną i styropianem.

Reklama

Jakie są zalety takiego domu? Przede wszystkim szybkość. Można go postawić w kilka tygodni. Jakie są wady? Wciąż trudno znaleźć fachowców, którzy wykonają wszystkie elementy domu w sposób dokładny i trwały. To bardzo ważne, ponieważ jedynie perfekcyjne połączenia poszczególnych elementów gwarantują długą żywotność domu i szczelność dostosowaną do polskich warunków klimatycznych. Zdarza się też, że folia izolacyjna jest źle położona lub wręcz źle wymierzona. W takim wypadku problemy są niemal pewne. Podobnie jak wówczas, gdy wełna mineralna jest namoknięta. Jeśli tak się stanie, konstrukcja domu może zacząć gnić, co w efekcie doprowadzi do jego zniszczenia.

Domy z prefabrykowanych konstrukcji szkieletowych są niezłym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy wiadomo, że żadne rozbudowy czy przebudowy nie będą potrzebne. Wówczas konstrukcja budynku pozostaje zwarta i – jeśli jest dobrze wykonana – szczelna, a więc zapewniająca odpowiednią efektywność energetyczną. Dla tych, którzy przewidują, że dom będą chcieli rozbudować szkielet nie będzie najlepszą opcją. Przede wszystkim dlatego, że rozbudować czy przebudować się takiego budynku po prostu nie da jeśli nie dysponuje się odpowiednimi narzędziami i umiejętnościami.

Kto wybiera rodzaj konstrukcji domu powinien więc dobrze zastanowić się nad tym, jakie ma potrzeby. I dopiero podejmować decyzję.

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.7/10 (liczba ocen: 3)


Liczba komentarzy do artykułu: 1

  1. avatar

    nie zgodzę się z tym, że trudno jest rozbudować… w większości przypadków jest to prostsze niż w konstrukcji murowanej ! zgodzę się za to, iż trzeba mieć dobrą firmę która nie tylko paroizolacje położy w sposób prawidłowy, ale również wykona poprawnie wiele innych istotnych rzeczy…
    domy szkieletowe to przyszłość – najwięcej słów krytyki słychać z ust ludzi zajmujących się budową domów tradycyjnych…

    VA:F [1.9.18_1163]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz