Freeganizm – jak jeść za darmo?

Jeśli zobaczysz grzebiącego w koszu człowieka nie zakładaj z góry, że jest to bezdomny. Może być to zarówno prawnik, artysta jak i  squaters, który zalicza się do ruchu freegan.

Reklama

Walka z marnotrawstwem

kosz na śmieciŻyjemy w świecie, który nastawiony jest na konsumpcję. Supermarkety nakłaniają do kupowania coraz większych ilości towaru. Reklamy wzbudzają potrzeba posiadania, czegoś co i tak włożymy do szafy. Ciągle kombinujemy, jak zarabiać więcej, jak otrzymać większy zwrot podatku przy wypełnianiu PIT – 37 i jak gromadzić coraz więcej dóbr materialnych. Wydajemy mnóstwo pieniędzy na produkty, które potem lądują w koszu na śmieci. Na szczęście pojawił się ruch, który walczy z marnotrawstwem.

Ideologia

Ruch powstał kilka lat temu w USA. Jego główną ideą jest ograniczenie konsumpcjonizmu oraz prowadzenie oszczędnego stylu życia. Supermarkety wyrzucają ogromne ilości jedzenia, które tak naprawdę wcale nie jest zepsute. Podobnie robią restauracje. Zdaniem freegan ludzie kupują za dużo niepotrzebnych rzeczy, które w większości się po prostu marnują. Są wyrzucane do koszy na śmieci, podczas gdy mogłyby zostać przez kogoś wykorzystane. Dlatego freeganie nurkują w kontenerach i koszach na śmieci, aby ocalić przed całkowitym zniszczeniem wszystkie te produkty.  Idea freeganizmu szybko przedostała się ze Stanów do Europy. W Barcelonie powstał nawet przewodnik dla freegan, który zawiera informacje dotyczące miejsc, gdzie można dostać żywność, a także godziny, w których należy się w tych miejscach pojawiać.

Freeganizm w Polsce

W Polsce niestety prawo nie sprzyja freeganom. Sprzedawcy są zobowiązani do niszczenia żywności, której data ważności dobiega końca.  Zawsze jednak można prosić sprzedawców mniejszych sklepów o przekazanie takich produktów. W innych krajach żywność ta jest wyrzucana do kontenerów przy supermarketach czy restauracjach, dlatego też freeganie mają tam łatwiej. Na śmietnikach można jednak znaleźć nie tylko żywność, ale też inne artykuły, które były już komuś niepotrzebne. Do koszy wyrzucane są ubrania, meble czy sprzęty domowego użytku.

Stopka autorska: PIT – 37 – http://pit37.info

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz