Kowalstwo artystyczne – gdzie znajduje zastosowanie?

Największym powodzeniem cieszą się bramy, balustrady oraz od kilku lat grille i akcesoria do kominków. W tych właśnie rzeczach kowalstwo artystyczne objawia cały swój kunszt a kowal-artysta obnaża swoją wrażliwość na piękno.

Reklama

kowalstwoWiadomą rzeczą jest, że każdy z nas pragnie mieć piękny dom i jego otoczenie tak, aby inni widzieli, ale zarazem chcemy chronić swoją prywatność i swoją własność. Jeżeli posiadamy dom, a wokół niego teren, który można ogrodzić to warto zainwestować w ogrodzenie i bramę, którą wykona kowal artystyczny. Często spacerując ulicami szczególnie małych miast i miasteczek, a także wsi widzimy pięknie zdobione bramy z jednym lub kilkoma powtarzającymi się motywami.

W zdobieniu panuje pełna dowolność z przewagą motywów roślinnych takich jak: kwiaty, liście, krzewy, róże, których pąki mogą ledwo się rozwijać lub są to kwiaty w pełnym rozkwicie. Często przy zdobieniu roślinami dodaje się motyw zwierzęcy np. na gałęzi krzewu może być ptak. Motywy te wykorzystywane są najczęściej przy zdobieniu bram, które należą do prywatnych posesji, ale w miastach mogą być tak zdobione bramy np. w starych kamienicach, a prowadzące na podwórze i stąd mamy wejścia do mieszkań.

Jeżeli zdobimy także wnętrze domu to znaczy balustrady i balkony to warto wybrać motywy, które nie muszą być takie same, ale będą się nawzajem komponować i uzupełniać. Bardzo efektywnie prezentują się balustrady, które wyglądają jak łąka lub skraj lasu, gdyż motywy przenikają się nawzajem, co gwarantuje niesamowity efekt. Wchodząc na schody, które są trawą widzimy kwiaty, owady i drobne zwierzęta, a z każdym pokonanym stopniem zastanawiamy się, co się kryje za kolejną kępką trawy. Być może jakiś piękny przykład tego czym jest kowalstwo artystyczne.

Kominek sam w sobie jest ozdobą naszego salonu, ale akcesoria do niego zarówno niemu, jak  naszemu salonowi nadadzą niepowtarzalny charakter. Zaliczamy do nich stojak na pogrzebacz i szufelkę oraz pojemnik na drewno. Tu także można zastosować kilka motywów, które zadowolą najbardziej wyrafinowane gusta. Dobrze by było, aby wszystkie akcesoria kominkowe wykonane były w zbliżonych motywach bo ich zbytnia ilość może zepsuć efekt lub zakłócić wystrój panujący w salonie. Ciekawym rozwiązaniem do ogrodu mogą być zestawy mebli wykonane z metalu, na które gdyby nam nie odpowiadała do siedzenia ich struktura to możemy dać kolorowe poduszki itd., a także utrzymany w podobnej tonacji grill.

Stopka autorska: kowalstwo artystyczne – http://www.kowart.pl/