Łożyska kulkowe samonastawne

Łożyska kulkowe samonastawne są kolejną generacją łożysk, opartą na łożyskach kulkowych zwykłych, często określa się je mianem wkładów łożyskowych. Przypominają one zwykłe łożyska jednorzędowe z zewnętrzną powierzchnią kulistą z dodatkowym uszczelnieniem.

Reklama

Budowa

łożyska kulkoweŁożyska kulkowe samonastawne składają się z kulek, koszyka, uszczelnienia oraz dwóch pierścieni – wewnętrznego i zewnętrznego. Przy czym pierścień wewnętrzny może być poszerzony jedno lub obustronnie. Wyróżniamy kilka rodzajów osadzania łożyska na wale: poprzez wkręty mocujące, pasowanie z wciskiem, tuleją wciąganą, mimośrodowym pierścieniem mocującym. Materiałem z jakiego najczęściej wykonuje się łożyska kulkowe samonastawne to wysokiej jakości stal węglowo – chromowa, jednak na zamówienie wykonuje się je również ze stali nierdzewnej.

Właściwości

Łożyska kulkowe samonastawne, za sprawą konstrukcji opartej na łożyskach zwykłych, dziedziczą po nich najlepsze cechy, tzn. prostotę budowy, niski koszt wytworzenia, bezobsługowość czy łatwość montażu. Smar obecny w łożysku może pracować w temperaturach od -30°C do 100°C i wystarcza na cały cykl życia produktu. Wychylenie kątowe, z jakim bez trudu może pracować łożysko, dochodzi do 5 stopni. Dodatkowo łożysko może zostać wykonane z otworem kwadratowym lub sześciokątnym.

Zastosowanie

Łożyska kulkowe samonastawne mogą tworzyć zespoły łożyskowe po uprzednim zamontowaniu w specjalnej oprawie. W takiej konfiguracji są w stanie kompensować braki współosiowości. Najczęściej stosowane są w:

  • maszynach budowlanych,
  • maszynach włókienniczych,
  • systemach przenośników,
  • maszynach rolniczych,
  • maszynach do przetwarzania żywności,
  • maszynach do pakowania żywności,
  • wentylatorach,
  • jako łożyska ustalające.

Stopka autorska: Łożyska kulkowe samonastawne – http://www.bearing.pl/117,lozyska-kulkowe-samonastawne.htm

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 0.0/10 (liczba ocen: 0)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz