Motyw krzyża w modzie

Chyba wszystkim krzyż kojarzy się z religią i chrześcijaństwem. Jest symbolem rozpoznawanym na całym świecie. Od swoich początków wywoływał skrajne emocje i nie inaczej jest dzisiaj, kiedy stał się symbolem wykorzystywanym na masową skalę.

Reklama

krzyż

Był symbolem średniowiecza, ponieważ religia była wtedy sensem życia. Nauka i sztuka koncentrowały się wokół wiary i jej przejawów.

Do niedawna jeszcze był symbolem czysto religijnym. Noszony jako zawieszka na łańcuszku był wyznaniem wiary. Owszem, mógł być mniej lub bardziej ozdobny, większy, mniejszy, wykonany ze srebra, złota, również zdobiony cyrkoniami czy nawet kamieniami szlachetnymi, ale zawsze był odwołaniem do tożsamości religijnej posiadacza.

Obecnie nie jest to już takie jednoznaczne. Chociaż dalej istnieje znaczna grupa osób, które noszą krzyżyk jako atrybut religijny, znacznie rozszerzył on pole swojego oddziaływania. Nie jest już tylko symbolem chrześcijaństwa. Motyw krzyża jest powszechnie wykorzystywany w świecie mody. Pojawia się w postaci nadruków na koszulkach, klamrach do pasków, jako element srebrnych kolczyków czy zawieszek charm i beads. Jest jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów tatuażu, zarówno jako część większego rysunku jak i samodzielny obraz. Ponieważ obecnie jest motywem daleko niejednoznacznym, stał się jednym z ulubionych środków wyrazu dla wielu artystów ze świata popkultury. Z jednej strony nasuwa dla wszystkich czytelne odniesienie religijne, z drugiej wykorzystywany jest jako element kontrowersyjny, będący przejawem oderwania od powszechnie przyjętych reguł, a nawet buntu. Tu przywołać można motyw różańca z krzyżykiem, który, jak wszyscy wiemy, od zawsze był pomocą do modlitwy. Od jakiegoś czasu stał się wzorem dla bardzo popularnej biżuterii, która noszona jest nie ze względu na wiarę, ale jako naszyjnik zgodny z najnowszymi trendami w modzie. I chociaż dla wielu osób jest to szokujące, nie zmienimy już faktu, że motyw krzyża na dobre rozgościł się w świecie mody i showbiznesu.

Stopka autorska: charm – http://aragat.pl/kategoria/Zawieszki-charms_93

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 10.0/10 (liczba ocen: 1)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz