Przelew bankowy – jak wypełnić druk?

A więc, co to jest ten przelew bankowy? Jest to najpopularniejsza, obok karty płatniczej, forma bezgotówkowa rozliczeń pieniężnych. Polecenie przelewu polega na wydaniu bankowi dyspozycji przekazania określonej kwoty z własnego rachunku na inny rachunek bankowy. Przelewów można również dokonywać na poczcie. Przelew bankowy jest najczęściej stosowany w rozliczeniach pomiędzy przedsiębiorstwami i różnymi instytucjami w obrocie gospodarczym, rzadziej pomiędzy osobami prywatnymi, chociaż nie stoi w tym przypadku nic na przeszkodzie.

Reklama

druk przelewu bankowegoPolecenie przelewu można złożyć za pomocą systemów bankowości elektronicznej lub na specjalnym druku. Druk przelewu posiada określony przepisami wzór, umożliwiający przeniesienie zlecenia na nośniki elektroniczne za pomocą czytnika optycznego. Pewnym odstępstwem o ogólnie obowiązującego wzoru są druki przelewu należności podatkowych do urzędów skarbowych i składek na ubezpieczenia do ZUS.
Druki te uwzględniają specyfikę tych zobowiązań.

Druk przelewu może również służyć jako dowód wpłaty gotówkowej do banku, wówczas w rubryce na numer konta zleceniodawcy wpisuje się słownie kwotę wpłaty gotówkowej. Obowiązujący druk zawiera takie informacje jak: nazwy, adresy, numery kont zleceniodawcy i odbiorcy, określenie kwoty i waluty przelewu, tytuł przelewu a także miejsce na podpis, datę i pieczęć. Oprócz ściśle określonej zawartości druki polecenia przelewu mają również ustalony format A6. Bloczki z drukami w formacie A6 przeznaczone są do ręcznego wypisywania ale stosuje się także często arkusze w formacie A4 do drukarek komputerowych, które po nadruku rozcina się lub odrywa wzdłuż perforacji, tak aby uzyskać obowiązujący format.

Po wypisaniu przelewu kończy się nasza rola, dalej wszystko jest w rękach banku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami bank winny jest zaksięgować dyspozycję najpóźniej w następnym dniu roboczym po jej otrzymaniu. Rozliczeń przelewów międzybankowych dokonuje Krajowa Izba Rozliczeniowa. A nam, pozostaje tylko mieć środki na koncie, cóż tak niewiele.

Stopka autorska: Druk przelewu – http://www.net-biuro.pl/index.php?cPath=5_130

VN:F [1.9.18_1163]
Ocena: 8.5/10 (liczba ocen: 2)


Brak komentarzy... bądź pierwszy, dodaj swój komentarz!

Dodaj komentarz